Engelliler Haftası Etkinlikleri

Engelliler Haftası Etkinlikleri
10/05/2016 · Haberler

Çanakkale Kent Konseyi Engelliler Meclisi kolaylaştırıcılığında gerçekleştirilen 10-16 Mayıs Engelliler Haftası etkinlikleri kapsamında Cumhuriyet Meydanında düzenlenen törende Atatürk Anıtına çelenk sunuldu.

Cumhuriyet Meydanında düzenlenen törende konuşma yapan Türkiye Sakatlar Derneği Çanakkale Şube Başkanı Ümit Burunlular; “Engelliler yaşadıkları özel sorunların üzerine ülkemizdeki genel sorunlardan da daha ciddi etkilenmekte. 5378 kanun ile 2005 yılında 7 yıl içerisinde fiziksel erişim sorunlarının çözülmesi kanunu düzenlendi. 7 yıllık süre dolduğunda erişim sorunu çözülmediği görüldü. Eksikler olduğu görüldü. Sorumlular yerine engelliler cezalandırıldı. Erişim hala en temel problemler arasında sadece fiziksel erişim algılanması bilgiye erişim konusunda çalışma yapılmaması büyük sorundur. Sosyal yardım ve destekler; engellilerin eğitim ve özellikle istihdamda eşit şekilde yararlanamadığı görülmektedir. Bireyin iş bulmasını sağlayamayan devletlerin işsiz bireye insanca yaşanır bir yaşam sürdürecek ortamı sağlaması anayasal görevidir. Ancak 2022 kanun kapsamında alınan aylık çok düşüktür. Düzenlemeler eksiklikler giderilmek üzere devam etmektedir. Sosyal yardımda birey esasına geçilememiştir.  Dayanışma; engellilerin sorunları çözümünde dayanışma temel çözüm yöntemi olarak kullanılmaktadır. Halkımızın dayanışma duygusuyla yaptıkları yardımları çok önemli buluyoruz. Halkımıza teşekkür ediyoruz.  Engelli vatandaş ve devlet arasında yardımlaşma perspektifi ile hareket edilmektedir. Bu durum kabul edilemez. Devlet ile vatandaş arasındaki ilişki hak ödev olarak tanımlanıyor. Devletimizin anayasal ödev olarak çözüm üretmesi gerekmektedir. Ayrımcılık ve eşitlik konusunda engellilerin insanca yaşam talebinden başka talebi yoktur. Tüm destekler eşitliği sağlamaya yöneliktir. İşsizlik oranı % 70 üzerindedir. Bu eşitsizliği açık şekilde ortaya koymaktadır. Engelli sorunu insan hakları sorunudur. Başta başbakanımız olmak üzere bakanlar ve tüm yöneticilerden sorunlarımıza duyarlı olmalarını çözüm üretmelerini her zaman bizim yanımızda olduklarını biliyoruz ama pozitif ayrımcılık istediğimizi belirtir tüm katılımcılara engellilere potansiyel engeliler etkinliğe geldikleri için teşekkür ederiz” dedi.

10-16 Mayıs Engelliler haftası kapsamında Cumhuriyet Meydanında düzenlenen program Engelliler halk oyunu ekibi gösterisi ile sona erdi.

ÜST