10-16 Mayıs Engelliler haftası

10-16 Mayıs Engelliler haftası
11/05/2015 · Haberler

Çanakkale Kent Konseyi Engelliler Meclisi kolaylaştırıcılığında gerçekleştirilen 10-16 Mayıs Engelliler Haftası etkinlikleri kapsamında Cumhuriyet Meydanında düzenlenen törende Engelliler Meclisi’nin yanı sıra törene katılan dernekler Atatürk Anıtına çelenk sundu.

“Damdan Düşenin Halinden Damdan Düşen Anlar”

Çelenklerin bırakılmasının ardından konuşan Çanakkale Kent Konseyi Engelliler Meclisi Yürütme Kurulu Üyesi Akif Telli şunları söyledi; “Her yıl olduğu gibi yine bir 10 – 16 Mayıs engelliler haftasının açılışını yapmaktayız. 1992 yılında Birleşmiş Milletler kararı ile başlayan engelliler haftasında günümüze kadar yıllar içerisinde farkındalık oluşturmak amacıyla çeşitli etkinlikler gerçekleştirilmiş ve bu yılda engelli STK’ları ve bazı kurumlarda faaliyetler gerçekleştirmektedir. Her yıl engellilerin topluma entegrasyonu, eğitim, istihdam, erişilebilirlik ve istismarı ile ilgili sürekli açıklamalarda bulunsak ’da hala çözülmeyen ve bitmek bilmeyen çileler engellilerin karşısına çıkmaktadır.

Erişilebilirlikte 2005 yılında çıkartılan yasaya istinaden günümüzde sorunların bitmiş olması ve bizimde bu konuyu hiç açmamamız gerekir iken uzatmalarıyla birlikte 10. Yılında hala ciddi sıkıntılar yaşanmakta ve yapılan çalışmalarda yetersiz kalmaktadır. Özellikle yerel yönetimlerin görev alanı olan erişilebilirlik başta yasayı çıkartan millet vekillerinin ve illerde oluşturulan erişilebilirlik komisyonunda yer alan kurum ve konfederasyon temsilcilerinin denetimsizliği bazı belediyelerin vurdum duymazlığı ve yine  bazı belediyelerinde yaptığı çalışmaları denetlememesi sorunun çözümünü tıkamaktadır. Örneğin sinyalizasyon lambalarına ve otobüs duraklarına takılan sesli uyarı sistemlerinin sesinin duyulmayacak şekilde kısılması veya engelli rampalarının önüne araç park edilmesi engelli park yerlerine diğerlerinin park yapması ben yaptım oldu mantığıyla davranılmaktadır.

İstihdam ‘da ise özel sektörün eleman beğenmemezliği aşırı seçiciliği adeta engelli kadrosuna engelsiz engelli istemesi kamu da ise engelli açığının hala kapatılmaması 24 Nisanda başvurusu yapılan engelli KPSS tercihlerinde 4 682 kişilik kadro açılması engellileri çileden çıkartmaktadır. Eğitimde ise hala fırsat eşitliği yakalanmadığı gözlerden kaçmamaktadır.  İstismarda ise gün geçmiyor ’ki  bakım evlerinde personelin kötü davranışları, iğrenç kişilerin savunmasız engellilere uyguladıkları tacizler, toplumda nadiren duyulsa da iş yerlerinde mobing uygulamaları en önemlisi de duygu tacirliği. Değerli Çanakkaleliler engelli derneği adıyla sizleri manevi olarak etkileyerek hiçbir hizmet vermeden engellilere yardım diye kapınızı çalanlara aldanmayın.  Eğer ki engellilere yardımda bulunmak isterseniz birebir yardım yahut kentinizde faaliyet gösteren engelli STK’lar aracılığıyla hareket edilmelidir. Son günlerde yaşanan en büyük sıkıntılardan biriside 2022 engelli maaşlarının ve evde bakım maşlarının aile içi gelir hesaplamasındaki yapılan yanlış uygulamadan dolayı işsiz muhtaç durumda olan engellilerin tek geliri de ellerinden alınmakta ve çaresizliğe sürüklenmektedir. Geçtiğimiz günlerde konuyla ilgili 172 engelli STK’sı Türkiye genelinde eylemde bulunmuş ve sesini duyurmaya çalışmaktadır. Yine bugün aynı STK’lar Ankara ’da eylemde bulunmaktadır.  Bu duruma adı engelli STK’sı olup destek vermeyenler bana dokunmayan bin yaşasın diyenler adını taşıdığınız toplumun sesine kulak vermemekle kendi yalnızlığınıza sürüklendiğinizin farkına varın.

Son olarak şunları eklemek istiyorum bilindiği gibi 7 Haziranda Ülkemiz seçime gidiyor. Bizler her zaman bizimle ilgili sorunların çözümünde temsiliyetin şart olduğunu dile getirmekteyiz fakat yine görüyoruz ki engelli adaylar yok denecek kadar az umarız engellilerin her alanda etkin temsil edildiği günlere kavuşuruz. Hatırlatırız ki “Damdan Düşenin Halinden Damdan Düşen Anlar”

Her zaman olduğu gibi tekrarlıyorum eğer fırsat verildiğinde engellilerin eğitimden spora sanattan teknolojiye birçok alanda başarılı çalışmalar yapılacağına inancımız tamdır. Ayrıca bugünün bir diğer özel anlamı olan anneler günü olması nedeni ile fedakar annelerimizin anneler gününü kutlarız. Engelliler haftası vesilesiyle yine bir aradayız bu birlikteliğin daim olması dileğiyle tüm engelli arkadaşlarımızın ve ailelerinin engelliler haftasını kutlar sağlıklı, mutlu, huzurlu, eşit ve adil tüm haklarını etkin kullanılan bir yaşam dileriz.”

Çanakkale Kent Konseyi Engelliler Meclisi Yürütme Kurulu Üyesi Akif Telli’nin konuşmasını Engelliler Meclisi tarafından açılan İşaret Dili Eğitimini başarıyla tamamlayan Selin Karakaş işitme engelliler için tercüme etti.

“Toplumsal Birliktelik İçin El Ele”

Akif Telli, Cumhuriyet Meydanı'ndaki törene katılan kalabalığa toplumsal birliktelik için el ele çağrısı yaptı. Katılımcılar, Telli'nin söylediği, "Duymayanın kulağı, yürüyemeyenin, tutamayanın eli ve bacağı, algılamayanın yön göstericisi, iyi zamanda, kötü zamanda, her alanda ve her faaliyette toplumsal birlik ve beraberliğimizi sağlayacağımıza ve her alanda, engelli ve engelsiz birbirimize destek olacağımıza, Çanakkale halkı olarak söz veriyoruz" sözleri tekrarlayarak toplumsal birliktelik için el ele sözü verdi.

Cumhuriyet Meydanındaki törenin ardında katılımcılar kordondaki Truva Atı'na kadar farkındalık yürüyüşü gerçekleştirdi.

“Temel İşaret Dili Eğitimini sertifikaları verildi”

Çanakkale Kent Çanakkale Kent Konseyi Engelliler Meclisi tarafından düzenlenen “Temel İşaret Dili Eğitimi”ni tamamlayan kursiyerler belgelerini törenle aldı. 17 Kasım 2014 tarihinde başlayan 15 Nisan 2015 tarihinde sona eren kursu 18 kursiyer tamamladı. Dört kur sonunda gerçekleştirilen sınavda başarılı olan kursiyerler konser öncesi belgelerini aldı.

“Engelliler Korosu Konseri”

Çanakkale Kent Konseyi Engelliler Meclisi tarafından oluşturulan aralarında spastik, görme, bedensel ve zihinsel engellilerin bulunduğu Türk Halk Müziği Engelliler Korosu, günün anlam ve önemine uygun bir konser gerçekleştirdi. Şef İftihar Vanlı yönetimindeki engelliler korosu, saz heyeti eşliğinde koro ve solo olarak türkülerini seslendirdi. 18 Mart Kapalı Spor Salonunda gerçekleştirilen konser büyük beğeni topladı. Konseri izlemeye gelenler koroyu alkışlarıyla destekledi.

ÜST