100. Yıla Boreas İmzası

100. Yıla Boreas İmzası
10/11/2014 · Haberler

Çanakkale’de düzenlenen ve ülkemizin yanı sıra dünyanın birçok yerinden kırkyama sanatçılarını bir araya getiren “İlyada Kırkyama Çanakkale Buluşmalarını” gerçekleştiren Çanakkale Kent Konseyi Boreas Kırkyama Çalışma Gurubu Çanakkale Savaşlarının 100. Yıldönümü için çok çarpıcı bir eser hazırlıyor.

Çanakkale Kent Konseyi Boreas Kırkyama Çalışma Gurubu Kolaylaştırıcısı Aysun Aksu, Boreas Kırkyama Çalışma Gurubunun 2011 yılında Çanakkale Kent Konseyinde kurulduğunu belirterek; “Kuruluş amacımızın birincisi geleneksel el sanatlarımızdan olan kırkyamayı yeniden canlandırıp kadınlarımıza kırkyamayı öğretmekti.  İkinci amacımız ise dünyaca ünlü destanımız Homeros’un İlyada’sını kumaşlar ile yapmaktı. Bu nedenle 2012, 2013, 2014 Eylül aylarında “İlyada Kırkyama Çanakkale Buluşmalarını” gerçekleştirdik. Her yıl tüm Türkiye’deki kırkyama dostlarını kentimizde ağırlamaktayız.  Bu yılda 100 kırkyama sanatçısı ve 400’ü aşkın eserin katılımıyla buluşmamızı gerçekleştirdik. Buluşma kapsamında 3 kategoride yarışmalar, İlyada söyleşileri, kırkyama atölye çalışmaları yapılmıştır. 2015 yılı kurs ve atölye çalışmalarının Ekim ayı ikinci haftasında başlattık” dedi.

Çanakkale Savaşlarının 100.yıldönümü olan 2015 yılının Çanakkale için önemli bir tarihi ifade ettiğini belirten Aksu; “Çanakkale Savaşları Zaferinin 100. Yılında yeni bir kırkyama projesiyle kentimize katkı sağlamayı planladık. Bu kapsamda projemiz bayrağımızın renkleri kırmızı ve beyazdan oluşacak olup Gelibolu Tarihi yarımadasındaki şehitlerin üstünde açan gelinciklerle (kan çiçeği) taçlandırılacaktır. “Kan Çiçekleri” isimli çalışmamız Mart 2015 tarihinde Çanakkale’de sergilenecek olup bir yıl boyunca çeşitli şehirlerde sergilenerek halkın görmesi sağlanacaktır. Daha sonrada sergi Avustralya’ya gönderilecek olup orada da “Kan Çiçekleri” sergisi aracılığıyla şehitlerimiz bir kez daha anılacaktır” dedi.


ÜST