15 Ekim Beyaz Baston Günü

15 Ekim Beyaz Baston Günü
15/10/2018 · Haberler

Çanakkale Kent Konseyi Engelliler Meclisi kolaylaştırıcılığında düzenlenen “15 Ekim Beyaz Baston Günü”nde cumhuriyet meydanında tören düzenlendi.

Törene katılan Altı Nokta Körler Derneği Şubesi, Türkiye Görme Engelliler Derneği Çanakkale Şubesi ve ÇADES’in çelenkleri Atatürk büstüne sunuldu.

Çelenk sunma töreni sonrasında konuşma yapan Altı Nokta Körler Derneği Çanakkale Şube Başkanı Uğur Karabıyık, “Damdan düşenin halini damdan düşen anlar” Sizden bir şey isteyeceğim. Görme engelli olan meydanda kaç kişi vardır. Siz hakkınıza sahip çıkmazsanız, siz gününüze sahip çıkmazsanız karşındakinin seni anlamasını bekleyemezsin. Buna hakkında olmaz. Sen damdan düşensin, damdan düşenin halini ancak damdan düşen anlar. “Bu gün neden resmi tatil değil?” 3 Aralık Dünya Engelliler Günü Türkiye genelinde resmi tatil. 10-16 Mayıs Türkiye Sakatlar Haftası’nda her engelli gününe bir resmi tatil verilmiş. Bu Beyaz Baston Günü neden bizlere resmi tatil değil? Görme engelli arkadaşlarımızın burada olamamasının nedeni bu günün tatil olamamasıdır” dedi.

ÜST