3. İlyada Kırkyama Buluşması

3. İlyada Kırkyama Buluşması
01/09/2014 · Haberler

Çanakkale Kent Konseyi Boreas Kırkyama Çalışma Grubu tarafından düzenlenen 3.İlyada Kırkyama Çanakkale Buluşması 8 - 11 Eylül 2014 tarihleri arasında gerçekleştirilecek.

“3. İlyada Kırkyama Çanakkale Buluşması” kapsamında Kırkyama sergisi,  İlyada Destanı temalı Kırkyama Pano, Kırkyama Yorgan ve Serbest Çalışma yarışmalarının yanı sıra kırkyama eğitmen/sanatçılarıyla atölye çalışmaları ve söyleşiler yer alacak.  Buluşma, Çanakkale başta olmak üzere Ankara, İstanbul, Bursa, İzmir, Kocaeli, Uşak, Tekirdağ, Antalya, Edirne, Sakarya, Muğla illerinden katılımlarla zenginleşiyor.

Buluşmaya katılan el emeği eserler Devlet Güzel Sanatlar Galerisi Sergi salonu, Cumhuriyet Ortaokulu, İstiklal İlköğretim Okulu, Eski Ermeni Kilisesinde sergilenecek.

Çanakkalelileri Kırkyama eserlerini görmeye davet eden Boreas Kırkyama Çalışma Grubu kolaylaştırıcısı Aysun Aksu; “Tüm Türkiye’den kırkyamaya gönül vermiş dostlarımızı dört gün burada ağırlayacağız. Çanakkale’ye bir festival kazandırmanın sevincini yaşıyoruz. Buluşmamızda İlyada temalı panolar yarışacak. Proje bittiğinde İlyada destanı kumaşta tamamen tasvir edilmiş olacak. Dolayısı ile buluşma içerisinde kırkyamayı ilgilendiren yorgan, büyük parça yarışma eserleri, serbest küçük parça yarışma eserleri yer alacak. İlyada büyük parça ve serbest çalışmalar olarak yarışmalarımız gerçekleştirilecek. Çanakkale ve Türkiye’ye bir yorgan müzesi kazandırmayı hedefliyoruz. Burada seçilen eserlerden müze oluşturacağız. Önümüzdeki yıllarda buluşmayı uluslararası boyuta taşımayı planlıyoruz. Tüm bu çalışmaların yanında köyleri dolaşarak eskiden kalma kırkyama parçalarını toplayacağız. Eski sandıklarda olan giysileri, yorgan, seccade, yastık, örtü her türlü kumaşla yapılan kırkyama çeşitlerinin müzemize bağışlanmasını bekliyoruz”dedi.


ÜST