4. Atikhisar Kır Şenliği Yapıldı

4. Atikhisar Kır Şenliği Yapıldı
05/05/2014 · Haberler

Çanakkale Kent Konseyi Çevre Meclisi, Çocuk Meclisi, Kaz Dağı ve Biga Yarımadası Çalışma Gurubu, Çanakkale Çevre Platformu bileşenleri ve Çanakkale Belediyesi’nin destekleri ile gerçekleşen “4. Atikhisar Kır Şenliği-Ağaç Yeşilken, Sular Maviyken, Çocuk Gülerken” etkinliği Cumhuriyet Meydanı’nda düzenlenen programla başladı.

Cumhuriyet Meydanında gerçekleştirilen törende konuşma yapan Çanakkale Kent Konseyi Çevre Meclisi başkanı avukat Ali Aydın Çalıdağ; “Çevre çok dikkat edilmesi gereken bir konudur.  Gökçeada’da sel felaketi yaşandı. Yanlış yapılaşma, doğaya verilen tahribatın sonucunu yaşadık. Belediyelere, resmi kurumlara, çevre gönüllülerine büyük işler düşüyor. Yanlış bina yapımı, yanlış karar birçok insanın hayatını olumsuz etkiliyor. Kaz Dağlarında yaratılan tahribat geçtiğimiz yıl baraja çamur olarak geldi. Dilerim tahribatlar Çanakkale’ye ölüm olarak gelmez.  Çevreye gönül verip burada hazır bulunanlara teşekkür ediyorum. Daha güzel doğası korunmuş Çanakkale’de hep beraber yaşayacağımızı ümit ediyorum” dedi.

Çevre Plâtformu dönem sözcüsü Türker Savaş yaptığı konuşmada “Yaşam alanlarımıza yönelen saldırılara karşı koyabilmek ve toplumsal duyarlılığı arttırabilmek amacıyla, 2011 yılında “Çanakkale Suyuna Sahip Çıkıyor” temasıyla 1. Atikhisar Kır Şenliğini gerçekleştirdik. Yapılan şenlikle Çanakkale halkına sesimiz duyurduğumuzu ve olumlu sonuçlar aldığımızı görerek şenliği geleneksel hale dönüştürmenin yararlı olacağını düşündük. Binlerle ifade edilen yüksek bir katılımla daha da büyüyerek gerçekleşen 2. Atikhisar Kır Şenliğinde “Atikhisar Atıkhisar Olmasın” 3. Şenlikte ise “Kaz Dağları Çığlık Atıyor” temasını işledik. Bu yıl dördüncüsünü gerçekleştirdiğimiz kır şenliğinde ulusal ve uluslararası alanda sesimizi duyurmak dikkatleri bu noktaya çekmek, bölgemize yapılan saldırıyı anlatmak, göstermek için  yaşam savunucularının yan yana gelmesini sağlamayı hedefledik” dedi.

Katılımcıların gerçekleştirdiği Cumhuriyet meydanında başlayan “farkındalık yürüyüşü” golf çay bahçesinde sona erdi. Yürüyüş sırasında vatandaşlar şenliğe davet edildi.

“Ağaç Yeşilken, Sular Maviyken, Çocuk Gülerken”

Atikhisar Barajı Kayadere Köyü mesire alanında gerçekleştirilen etkinliğe katılmak isteyenler için Esenler Mahallesi Özgürlük Parkı, Cumhuriyet Meydanı, Barbaros Mahalle Meclisinden otobüsler kaldırıldı. Gün boyu devam eden seferlerle vatandaşlar etkinlik alanına geldi.

“Ağaç Yeşilken, Sular Maviyken, Çocuk Gülerken” sloganıyla yapılan etkinlikte konuşma yapan Çevre Meclisi Başkanı Ali Çalıdağ; “Yağışlı havaya rağmen bizimle birlikte olup Çanakkale’nin tek içme suyu kaynağı olan Atikhisar Barajına sahip çıkmaya geldiğiniz için teşekkür ediyorum. Bizler geleceğine sağlığına hava suyuna hayatına sahip çıkmak isteyenin insanlarımız. Bize atalarımızdan temiz gelen bu doğayı korumak bizden sonra gelenlere aktarmak gibi bir görevimiz var.” dedi.

Etkinliğe destek veren Çocuk Meclisi Başkanı Gurur Erensoy ve Meclis Yürütme Kurulu Üyesi Gaye Doğan; “Bizi yalnız bırakmadınız teşekkürler. Çocuklar olarak biz asla ve asla doğaya zarar gelmesini istemiyoruz. Rüyalarımızdaki Çanakkale gördüğümüz her yer yeşil ve mutlu çocuklar olacak. Herkesi tasarruf önlemi almaya davet ediyoruz” dediler.

Etkinliğe katılanlar Can Gox ve Grup Mora konseri ile gönüllerince eğlendi. Halat çekme ve çuval yarışlarına kıya sıya rekabet yaşanırken, çocuklarda önce çevre gezisi yaparak doğayı tanıdı ardından gördüklerini resme yansıttı. Nefes Terapisti ve Yaşam Koçu Sezin Yetişen tarafından verilen eğitimlerde, diyafram kullanımı, enerji düzeyini yükseltme ve stresi azaltma konuları işlendi. Şenlikte halaylar çekildi horon tepildi. Programda etkinliğe destek verenlere teşekkür plaketleri takdim edildi.

ÜST