4. Çanakkale Yemek Kültürü Festivali Gerçekleştirildi...

4. Çanakkale Yemek Kültürü Festivali Gerçekleştirildi...
24/06/2013 · Haberler

4. Çanakkale Yemek Kültürü Festivali Gerçekleştirildi...
"Çanakkale Yemek Kültürü Festivali"nin 4.sü 21-23 Haziran tarihlerinde Çanakkale Tarih ve Kültür Vakfı, Human 17 Derneği, Çanakkale Profesyonel Ahçılar Derneğiyle Çanakkale Kent Konseyinin kolaylaştırıcılığında gerçekleştirilmiştir.

Festival 21 Haziran Cuma günü Yalı Hanında açılış kokteyliyle başlamış, 22 Haziran Cumartesi günü Halk Bahçesinde "Yerel Yemekler ve Akdeniz Gastronomisi" konulu panel ile devam etmiştir. 23 Haziran'da Çimenlik Kalesi konferans salonunda "Balkan Tarihinde Pomaklar" konulu sempozyum da gerçekleştirilmiştir.

Festivalin yemek yarışması 23 Haziran Pazar günü Halk Bahçesinde yapıldı. Pomak Kültür Derneklerinin katkılarıyla renk ve lezzet kazanan etkinlikte özel Pomak yemeklerinden profesyonel aşçılar tarafından hazırlanan yöresel ve dünya mutfaklarına ait lezzetler sunulmuş, katılımcılar tarafından hazırlanan birbirinden güzel yemekler yarışmış ve Bulgaristan'dan gelen Pomak grubunun yöresel kıyafet, müzik ve danslarıyla renklenmiştir.

3 dalda yapılan ve 37 kentlinin yarıştığı yarışmada "Et Yemekleri" dalında birincilik ödülünü Süreyya Ordu içli köfteyle,

"Zeytinyağlılar" dalında birincilik ödülünü Birsen Akçay sebzeli enginarla ve "Tatlılar" dalında birincilik ödülünü Ayten Eren ev baklavasıyla kazanmıştır.

Festivalde Çanakkale Profesyonel Ahçılar Derneği güveçte özel Çanakkale yemeklerini yapmış, Turizm Meslek Lisesi öğrencileri ise süsleme ve yapmış oldukları pasta ve börek çeşitleriyle yarışmaya katılmışlardır. Kapanış konuşması yapan Çanakkale Tarih ve Kültür Vakfı Başkanı Muzaffer Bayraktar "Yemek Kültürü Festivalinin tam bir kültürel şölen havasında geçtiğini, gelecek yıl için daha geniş ve zengin içerik ve katılımla gerçekleştireceğiz" dedi.

21 Haziran Cuma / Yalı Hanı Açılış Kokteyli

22 Haziran Cumartesi / Halk Bahçesi Panel

23 Haziran Pazar / Çimenlik Kalesi Söyleşi

ÜST