5 Haziran Dünya Çevre Günü Basın Açıklaması

5 Haziran Dünya Çevre Günü Basın Açıklaması
05/06/2019 · Haberler

 

‘’Vicdanın sesi kısıktır ama duyabilen kulakları sağır eder.’’

Kazdağı Çığlık Atıyor!! Vicdanınızın Sesini Duyun!

‘’Çocuklarımız sadece şeker değil elma, şeftali, kiraz yiyebilsinler diye mücadele ediyoruz, mücadeleye de devam edeceğiz. Kazdağı bir yaşamdır, yaşamdan vazgeçilmez.’’

            Bugün Çanakkale 5 Haziran Dünya Çevre Günü’nü işletilmekte olan toplamda 3000 MW’dan fazla kurulu gücü olan 5 termik santral, işletilmekte olan Lapseki/Şahinli Köyü’nde ki altın madeni, işletime açılması için çalışılan Kirazlı Altın Madeni saha hazırlama çalışmalarında katledilen onbinlerce orman ağacı, niçin yapıldığı, kime hizmet edeceği bilinmeyen bir boğaz köprüsü ve beraberinde getireceği otoban projesiyle yok olmayla yüzyüze kalmış olan 150.000 meyve ağacı ve 5000 ha tarım alanı , aynı zamanda altın-gümüş madenciliğine ek olarak 38 ruhsatlandırılmış maden sahası, kömür ocakları, ruhsat sürelerinin ne zaman bittiği bilgisine ulaşamadığımız taş ocakları, çimento fabrikası, kıyı işgali ve tarım alanlarının imara açılması ile birlikte kutlamakta.

            Dünya’da 1974 yılında ilki ‘’Tek Dünya’’ temasıyla kutlanan Dünya Çevre Günü’nün bu yıl ki dikkat çektiği konu ‘’hava kirliliği’. Çanakkale’de Türkiye özelinde düşünüldüğünde ciddi hava kirliliği yaratan şehirlerden. 5 kömürlü termik santrale ek olarak yapılması planlanan 11 termik santral projesi çalışır duruma geçtiğinde yaratacağı hava kirliliğinden dolayı her yıl 1130 insan erken ölüm yaşayacak. Kirliliğin tarım ürünlerine, hayvan ürünlerine, su ürünlerine vereceği zarar ayrıca düşünülmeli. Çanakkale Devlet Hastanesi yeni binasında çalışmaya başladıktan kısa bir süre sonra bölgenin en kapsamlı kemoterapi bölümünün hizmete açıldığını ve 6 ayda 3 bin kemoterapi hastasına hizmet verdiğini açıkladı. Çanakkale’de var olan gerçekler ve sağlık kuruluşunun açıklamaları göstermektedir ki şu an işletimde olan termik santraller daha geç olmadan kapatılmak zorundadır. Tüm canlılar ve ekosistem için.

            Kazdağı ve yöresinde ruhsatlandırılan maden sahaları tüketecekleri ve kirletecekleri kaynaklar bakımından yöreyi tehdit etmektedir. Çanakkale’nin 1.Derece Deprem Kuşağı’nda olduğunun da bilinciyle bu bölgelerde yapılacak atık havuzlarının Brezilya’da defalarca atık havuzlarının doğaya yayılması gibi bu bölgede de olması kaçınılmazdır. Özellikle altın ve gümüş madenciliğinde hiçbir arıtma söz konusu değildir bu nedenle ‘’vahşi madencilik’’ denilmektedir. Atık havuzlarında öylece bekletilecek kimyasal çözeltili bileşikler buharlaşma ile havaya, yer altına sızmasıyla toprağa ve suya karışacaktır. Yok olacak orman örtüsü, patlatma yöntemiyle yok olacak dağlarda coğrafi yapıyı ve ekosistemi etkileyecektir.

5 Haziran Dünya Çevre Günü’nün bayrama denk gelmesi ile birlikte ziyaret edilen dost ve akrabalarımıza geleceğe devretmek istediğimiz örf ve adetler yanında bırakmak istediğimiz temiz bir doğanın varlığının ne derece önemli olduğunu hatırlatmakta yarar var. Çocuklar sevinçle kapınızı çalıp şeker istediğinde çocukların gözlerine bakıp vicdanınızı dinleyin. Onların temiz bir geleceğe ihtiyaçları var.

Çanakkale Kent Konseyi Çevre Meclisi 

ÜST