8 Mart Dünya Kadınlar Günü

8 Mart Dünya Kadınlar Günü
05/03/2015 · Haberler

Şiddet nedeniyle, Özgecan ve yitirdiğimiz tüm kadınlarımızı, tüm can’larımızı, gençlerimizi saygıyla anıyoruz.

8 Martlar, “Kadınların Toplumsal Cinsiyet Eşitliği” için verdikleri mücadelenin başlangıcıdır.

Toplumlarda toplumsal cinsiyet eşitliğini sağlamak gerekir. Bu sadece kadın sorunu değil, toplumsal bir sorundur.

İş dünyası, kurum ve kuruluşlar, ilgililer bu konudaki çabaları, çözümleri ve politikaları hep birlikte desteklendiğinde “Toplumsal Cinsiyet Eşitliği” mümkün olabilmektedir.

Bu bağlamda;

Çanakkale Belediyesi, İçişleri Bakanlığı, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı (UNDP), Birleşmiş Milletler Kadın Birimi (UNWOMEN), Sabancı Üniversitesi, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, Türkiye Belediyeler Birliği işbirliğinde yürütülen “Birleşmiş Milletler Kadınların İnsan Haklarının Geliştirilmesi programında” Türkiye’de cinsiyet eşitliği kapsamında sunulacak fırsatlardan yararlanmak amacıyla Çanakkale Belediyesi pilot il belediyesi olarak yer almıştır.

Barışın Kenti Çanakkale Belediyesi, toplumsal cinsiyet eşitliği gözeten, kadın politikaları uygulayan yerel belediyecilik anlayışına, İzmir Kent Konseyi Kadın Meclisi’nin uygulayıcısı olduğu proje kapsamında da örnek model olarak seçilmiştir. Bu farkındalıkla belediyemize ve başkanımıza teşekkür ederiz.

Biz Çanakkale Kent Konseyi Kadın Meclisi olarak; İstiklal Savaşında kadın-erkek omuz omuza, göğüs göğüse mücadele eden kadınlarımız için “Toplumsal Cinsiyet Eşitliği” sağlayan, kadını erkeği eşit bir toplum amaçlayan tüm çalışmalarda varız ve destekliyoruz. Tüm Çanakkaleli dostlarımızı törenimize ve etkinliklerimize bekliyoruz.

Sevgi ULUŞAL

Çanakkale Kent Konseyi

Kadın Meclisi Başkanı


ÜST