8 Mart etkinliklerinde buluşalım

8 Mart etkinliklerinde buluşalım
04/03/2017 · Haberler

Çanakkale Kent Konseyi Kadına ve Çocuğa Yönelik Şiddete Karşı Çalışma grubu, Kadın Meclisi ve Boreas Kırkyama Çalışma Grubu 8 Mart Dünya Emekçi Kadınlar Gününde çeşitli etkinlikler düzenleyecek.

Çanakkale Kent Konseyi; Barbaros, Cevatpaşa, Esenler, Fevzipaşa, İsmetpaşa, NamıkKemal Mahalle Meclisleri’nde oluşturulan “Kadına ve Çocuğa Yönelik Şiddete Karşı Çalışma Grubu” tarafından düzenlenen program İsmetpaşa Mahalle Meclisi önünden 10.30’da yürüyüşle başlayacak. İskele Meydanına sona erecek yürüyüşle birlikte burada 11.30’da etkinlikler, 1857 yılında grev esnasında yanarak ölen tekstil işçisi kadınlar, ülkemizde ve dünyada emeği, ekmeği uğruna hayatını kaybeden emekçi kadınlar anısına bir dakikalık saygı duruşu ile başlayacak. Esenler Mahalle Meclisi Kadın çalışma grubu üyesi Leyla Yılmaz günün anlam ve önemini belirten konuşmasını yapmasının ardından Gülsüm Cengiz’in "Dokumacı Kızın Türküsü" şiiri Gülderen Karahitay, Aynur Kütüklü, Şükran Yaman, Satı Ürer, Leyla Yılmaz, Semra Güler, Neşe Kaya tarafından seslendirilecek.  Selma Güler ülkemizde yaşanan emekçi kadınların yaşadığı iş kazaları hakkında bilgiler verecek. ÇOMÜ Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik topluluğundan Cansu Topal, Nazım Hikmet’in yazdığı “Kadın” şiirini okuyacak. Şevket Ağan, Raşit Arıyel, Nihat Gökçe, Hüseyin Çay, Erkan Azap “Biz Kadınları Hiç Sevmedik” isimli şiiri okuyacaklar. Son olarak Fatih Birgücü ve Ayla Seyhun’un kaleme aldığı Fatih Birgücü’nün yönettiği “Kadın” isimli oyundan bir sahne katılımcıların beğenisine sunulacak.

Çanakkale Kent Konseyi Kadın Meclisi “Kadının İnsan Hakları” temalı “8 Mart Dünya Kadınlar Günü” programı Cumhuriyet Meydanı’nda 12.30’da başlayacak. Çelenk sunumu, saygı duruşu, istiklal marşı’nın okunmasının ardından açılış konuşması, günün anlam ve önemini belirten basın açıklaması okunacak ve ardından Halk Bahçesine gidilerek Zübeyde Hanım Büstüne çiçek sunumu yapılacak.

Çanakkale Belediyespor Kadın Voleybol takımı ile Kadın Meclisi ve Kent Gönüllüsü Kadınların dostluk maçı Esas 17 Burda AVM’de Saat:14.00’de gerçekleşecek.

Çanakkale Kent Konseyi Boreas Kırkyama Çalışma Grubu, İzmir 3E Tasarım Atölyesi / Ece Malkoç’un birlikte hazırladığı “Çocuk İstismarı ve Kadına Yönelik Şiddet” sergisi 8 Mart Saat:14.00’da Yazar ve Sanatçı Evi’nde ziyarete açılacaktır.

 

ÜST