Beslenme davranışlarında kendi önlemlerimizi almalıyız

Beslenme davranışlarında kendi önlemlerimizi almalıyız
14/07/2020 · Haberler

Çanakkale Kent Konseyi’nin “Konuşuyorum” programının konuğu Beslenme ve Diyet Uzmanı Didem Güner oldu.

Çanakkale Kent Konseyi instagram  “@canakkalekentkonseyi” hesabından canlı yayınlanan “Konuşuyorum” programında bu hafta COVİD-19 salgınının beslenme alışkanlıklarımıza, metobalizmamıza etkileri ve önümüzdeki süreçte virüsle mücadelede beslenme önerileri konuşuldu.

Canlı yayında  “#konuşuyorum” hastag ile sorularında yöneltilebildiği programda Beslenme ve Diyet Uzmanı Didem Güner; “Baktığımızda sadece beslenme anlamında değil tüm alışkanlıklarımız değişti. Dünyaca hiç bilmediğimiz bir ortamda bulduk kendimizi. Bir virüsle karşı karşıyayız. Sadece beslenme alışkanlığımız değil uyku düzenimiz, günlük iş yaşantımız, duygu durumumuz, fiziksel aktivitemiz ve arkasında da tabi ki beslenme davranışlarımızda çok büyük bir değişiklik oldu. Bununla beraber bağışıklığı da güçlendirme çabası içine girdik. Aslında normalde yapılması gereken buydu. Bağışıklık akşamdan sabaha ya da 1-2 haftada güçlenen bir şey değil. İnsanın yaşamı boyunca buna bir alt yapı oluşturması gerekiyor. Bu dönemde bağışıklığın önemini çok iyi anladık. Metabolizmalarımıza; gerçekten doğru beslenerek ve uyku saatlerimizi çok iyi düzenleyerek yardımcı olabiliriz. Stresimizi ve kaygımızı yönetebiliyor olmamız gerekiyor. Fiziksel aktivitemizi de yine kendi vücudumuza uygun bir fiziksel aktiviteyle eşleştirmemiz gerekiyor. Onun dışında zihnimizi dinlendirmemiz ve güçlendirmemiz gerekiyor. Karantina öncesi, karantina dönemi, sonrasında şimdi yaz mevsimindeyiz. Bu süreçte inanılmaz değişiklikler oldu metabolizmada. Şimdi hepsini bir taraftan toparlamaya çalışıyoruz. Her şeyi dengeli, yeterli, kendi ihtiyacınıza göre aldığınız sürece bağışıklığınız zaten güçlü oluyor. Hani bunun için ekstra bir savaş vermenize gerek yok. Bağışıklık öyle çabuk çökebilen bir sistem değil, çok kuvvetli bir sistem aslında. O kadar çabuk bozulan bir şey değil” dedi.

Sağlıklı beslenme konusuna da değinen Güner; “Akdeniz Beslenme tarzı bizim için çok uygun. Ülkemizde besin gruplarının en sağlıklı olanlarına çok çabuk ulaşabiliyoruz. Zeytinyağı, balık- omega 3 içerikleriyle bunlardan bir tanesi, bütün baharatlar bizim hem mutfağımızda hem kültürümüzde var. Sadece bunları biraz dediğim gibi yönetmek, tüketim sıklığını düzenlemek ve herkesin porsiyonlarını bilmesi gerekiyor.  Kendi günlük rutinimize göre öğünleri sayılarımızı belirlersek, günlük aldığımız protein, yağ, sebze meyve değişimlerimize dikkat edersek, suyumuzu içersek çok ekstra bir şey yapmamıza gerek kalmayacak. Dolayısıyla beslenme davranışlarında da kendi önlemlerimizi kendi tedbirlerimizi alarak devam edeceğiz” dedi.

ÜST