Alzheimer hastalığı ve belirtileri nelerdir

Alzheimer hastalığı ve belirtileri nelerdir
24/12/2018 · Haberler

Çanakkale Kent Konseyi Kadın Meclisinin aylık düzenlediği söyleşilerin konuğu Prof. Dr. Handan Işın Özışık Karaman oldu. Prof. Dr. Karaman Alzheimer hastalığı ile ilgili bilgiler verirken “Unutkanlığın ne zaman patolojik bir hastalık belirtisi, ne zaman normal olduğunu bilmek önemlidir” dedi.

Çanakkale Kent Konseyi Kadın Meclisi söyleşilerinin konuğu olan Prof. Dr. Handan Işın Özışık Karaman Alzheimer hastalığı hakkında sunum gerçekleştirdi.

Alzheimer hastalığının belirtilerine dikkat çeken Prof. Dr. Karaman; “Alzheimer hastalığı yavaş ilerleyen, ancak zaman içinde günlük yaşamı etkileyerek, hastayı geri dönüşsüz bir şekilde bakıma muhtaç bırakan bir hastalıktır.

Hastalıkla baş edebilmek için; “Yeni şeyler öğrenmeye devam edin, Yeni sporlar, hobiler, araştırma alanları, heyecanlı ve zevkli problemler, ezberlenen yeni şiirler ve öğrenilen yeni diller önemlidir. Zihinsel faaliyetlerinizi sınırlamayın. Özellikle televizyon seyretmek gibi pasif faaliyetleri azaltın. Stresinizi iyi yönetin, İyi ve kaliteli uyku uyuyun, Her gün egzersiz yapın, Hayata bağlı kalın, Sosyal ilişkiler zihinsel faaliyetleri yoğunlaştırır, ruhsal sıkıntılarınızı hafifletir, Fiziksel sağlığınıza özen gösterin” dedi.

Söyleşi katılımcıların sorularının cevaplanmasıyla son buldu.

ÜST