Aşkın Ederi; Troia’nın Kaderi oldu…

Aşkın Ederi; Troia’nın Kaderi oldu…
27/12/2018 · Haberler

Çanakkale Kent Konseyi tarafından Çanakkale Belediyesinin katkılarıyla yapılan Çanakkale Belgeselinin galası Çanakkale Ticaret ve Sanayi Odası Kongre Fuar Merkezi İÇDAŞ Salonu’nda seçkin davetli topluluğunun katılımıyla yapıldı.

Galada bir konuşma yapan Çanakkale Kent Konseyi Genel Sekreteri Yeliz Kaçarlar; “Hepimizin bildiği gibi Troia Ören Yeri’nin UNESCO Dünya Kültür Mirası listesine kabul edilişinin 20’nci yılı olması sebebiyle 2018 yılı Kültür Turizm Bakanlığı tarafından Troia yılı ilan edilmiştir. Kentimizde birçok kurum ve kuruluş Troia’nın tanıtılmasıyla ilgili farklı etkinliklerle kentimize ve Troia yılına katkı sağlamıştır. Bizde Çanakkale Kent Konseyi olarak Troia yılına özel bir belgesel hazırladık. Tarihi ve doğasıyla o kadar zengin ve güzel bir kentte yaşıyoruz ki Troia’yı anlatırken Lapseki’yi, Ayvacık’ı, Gelibolu’yu; şehitliklerimizi ve kaz dağlarını yok saymanın doğru olmayacağı kanaatine vardık. İstedik ki Çanakkale’siz Troia olmasın; tıpkı Troia’sız Çanakkale olmayacağı gibi. O yüzden belgeselimize Çanakkale belgeseli dedik. Bu amaçla yola çıktığımız Çanakkale Belgeselinin çekimlerini yoğun ve uzun bir çalışma programıyla Çanakkale ve ilçelerinde gerçekleştirdik. Uzun soluklu işler genelde hizmet alan ve hizmet veren taraflarıyla zaman zaman sıkıcı ve yorucu olur. Ancak çalıştığımız ekip Çanakkale’yi o kadar çok sevdi ki ve o kadar profesyonel çalıştı ki bu tarz sorunlarla biz hiç karşılaşmadık. Birçoğuna bizzat şahit olduğum çekimlerde profesyonel ekibiyle bize destek veren İstanbul Üniversitesi iletişim fakültesi radyo televizyon sinema bölümü öğretim görevlisi Murat Çınar’a ve ekibine teşekkür ediyorum. Ayrıca 2018 yılının son günlerini yaşarken her yıl olduğu gibi 2018 yılında da yanımızda hissettiğimiz Belediye Başkanımız Ülgür Gökhan’a, Belediye başkan yardımcılarımıza, kültür ve sosyal işler müdürümüz Özlem Eryiğit’e her etkinliğimizde yanımızda olan kültür ve sosyal işler müdürlüğü personellerine, kent konseyi personel arkadaşlarıma Troia toprakları kadar bereketli dolu dolu geçirdiğimiz 2018 yılı için teşekkürlerimi sunuyorum. 2019 yılının da hepimize sağlık ve mutluluk getirmesini temenni ediyorum” dedi.

İstanbul Üniversitesi iletişim fakültesi radyo televizyon sinema bölümü öğretim görevlisi Çanakkale belgeseli yönetmeni Murat Çınar; “Proje bize ilk geldiği zaman sadece belgesel gözüyle baktık ama çekimlere başladığımız zaman Çanakkale’nin çok bambaşka bir şehir olduğunu gördük. Dolayısıyla proje olarak ağır bir projeydi. Filmin çekim çalışmaları post production dediğimiz yapım öncesi aşamalar yaklaşık 6 ay sürdü. Film içerik olarak zengin ve ağır bir film. Karanlık çağlardan başlayıp antik çağlar, troia kenti, Osmanlı imparatorluğu, Cumhuriyet yılları, Mustafa Kemal Atatürk var. Çanakkale’nin kültürel ve turizme yönelik zenginliklerini anlatan ve Troia efsaneleri ile birlikte işlediğimiz bir projeydi. Yoğun geçti umarım çok beğeneceksiniz. Çanakkale Belediyesi, Çanakkale Kent Konseyi, emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum. Film uluslararası formatlarda bizim 4k dediğimiz kalitede yapılan bir çalışmadır. Dünyanın her yerinde kullanılacak datalar var. Çanakkale için belge niteliğindedir” dedi.

Çanakkale Kent Konseyi Başkanı Engin Kandemir: 2018 hepimizin bildiği gibi Troia yılıydı. Troia’nın yıllardan itibaren dünyada filmleri oldu. Homeros’un  ilyada odessa destanı dünyanın birçok ülkesinde okutulan değerli bir eserdir. Bizim kültür ve sanat meclisimiz değişik konularda şehrimiz için Troia için birçok etkinlikler düzenlediler. Bütün gönüllülerimi kutluyorum. Bu eşsiz değeri yaratan Murat hocam ve ekibini tekrar kutluyorum. Genel sekreterimiz Yeliz hanımı ayrıca kutluyorum” dedi.

Çanakkale Belgeselinin yönetmenliğini Murat Çınar, Genel Danışmanlığını Prof. Dr. Ceyhan Kandemir, senaryo; Necla Maraşlı, Halil Türker, müzik; Tevfik Akbaşlı, Enver Güney, seslendirme Cem Kurtoğlu tarafından yapıldı. Belgeselin yapımcılığını Değişim Medya Film üstlendi. Çanakkale’den Mustafa Sevim, İsmail Bütün, Hüseyin Sarı, Yusuf Ay’ın katkılarıyla zenginleşen belgeselin gala gösterimi davetlilerden büyük alkış aldı.

 

ÜST