Atatürk Çanakkale’de

Atatürk Çanakkale’de
30/08/2020 · Haberler

Çanakkale Kent Konseyi'nin instagram @canakkalekentkonseyi hesabından canlı yayınlanan “Konuşuyorum programında Çanakkale Turizm Tanıtma Derneği Başkanı İsmet Balkan'la Türkiye Cumhuriyeti Devletinin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ün 1 Eylül 1928 tarihinde Cumhurbaşkanı olarak Çanakkale'ye gelişinin yıl dönümü, günün anlam ve önemi konuşuldu.

İsmet Balkan, 1 Eylül Salı günü saat:10.00’da Cumhuriyet Meydanında Mustafa Kemal Atatürk’ün Cumhurbaşkanı olarak Çanakkale’ye gelişinin yıl dönümünde Atatürk anıtına çelenk sunuş töreni yapacaklarını ifade etti.

1 Eylül 1928’in Çanakkale için öneminin büyük olduğunu ifade eden İsmet Balkan; “Atatürk’ün Cumhurbaşkanı olarak Çanakkale’ye gelişi o gün kentte büyük bir heyecanla karşılandı. Atatürk, şu anda Nusret Mayın Gemisinin olduğu bölgeye yakın bir iskeleden şehre ayak bastı ve yine aynı bölgede bulunan eski belediye binasından halka hitap etti. Bu ziyareti önemli kılan konulardan biri de Çağdaş Türkiye’nin yaratılması için önemli adımlardan biri olan harf devriminin Çanakkale’den başlaması oldu. Atatürk yaptığı konuşmada harf devriminde söz etti. Çanakkale bu devrimi benimsiyor ve coşkuyla karşılıyor. Buradan ayrıldıktan sonra 2 Eylül’de Gelibolu Yarımadasına geçerek ziyaret gerçekleştiriyor" dedi.

Çanakkale’de geride bıraktığımız yıllarda 1 Eylül’de törenin yapıldığını hatırlatan Balkan; "Bu önemli gün için düzenleyeceğimiz töreni “Atatürk gibi düşünmeye başla” sloganıyla yeniden başlatacağız. Güzel bir program hazırladık ama pandemi sürecinden geçiyoruz. O nedenle bu yıl çelenk sunuş töreni yapacağız. Önümüzdeki yıllarda daha genişletilmiş programlar yapmayı planlıyoruz. Çanakkalelileri, Sivil Toplum Kuruluşlarını, Dernekleri, toplumun tüm kesimlerini pandemi kurallarına uygun olarak düzenleyeceğimiz törenimize davet ediyoruz” dedi.

ÜST