Atatürk’ü Anlamaya İhtiyacımız Var

Atatürk’ü Anlamaya İhtiyacımız Var
11/11/2016 · Haberler

Çanakkale Kent Konseyi Esenler Mahalle Meclisi Türkiye Cumhuriyetinin kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ü ölümünün 78. Yılı anma programı düzenledi.

Esenler Mahalle Meclisi çalışma ofisinde gerçekleştirilen söyleşiye mahalle sakinleri büyük ilgi gösterdi.

Esenler Mahalle Meclis Başkanı İrfan Kütüklü, “Atatürk; benim manevi mirasım bilim ve akıldır demiştir. İleride benim söylediğim sözler bilimle ters düşerse bilimi tercih ediniz böyle bir analitik düşünceye sahip lider hiçbir ulusa nasip olmamıştır. Biz atamızla gerçekten ne kadar gurur duysak azdır. Orta halli bir ailenin çocuğu olarak dünyaya gelen Atamız,  Asker’de kemal, Sakarya meydan muharebesinde Gazi, devrimlerden sonra Atatürk unvanını aldı. Gazi Mustafa Kemal Atatürk bilime aşık bir insandı. Ve onu 78.yılında saygı özlem ve minnete anıyoruz” dedi.

“Atatürk’ü Anlamak” konulu söyleşide Nihat Duman Atatürk’ün yaşamından kesitler sundu. Duman konuşmasına; “Büyük önder Atatürk’ü 78. yılında anmak daha çok anlamak üzere toplandık” dedi. Duman şunları söyledi; “Kim ne derse desin hangi yıkıcı propaganda yapılırsa yapılsın bu ülkede Gazi Mustafa Kemal Atatürk sevgisi artarak devam ediyor hiçbir kuvvet bu sevgiyi onların kalbinden söküp atmaya yetmeyecek. Atatürk sevgisi halka ve gençliğe daha çok yayılıyor.  Atatürk’ü sevmek ve anlamak aynı şey değil elbette hem seven hem anlayanlar vardır. Ama Atatürk’ün sevildiği kadar anlaşılmadığı düşüncesi bende hakim oluyor. Örneğin, Atatürk milliyetçiliği ile Enver paşa milliyetçiliği arasında büyük farklar vardır. Enver paşa ne kadar hamasi, hesapsız, kitapsız ve savaş yanlısı ise Atatürk o kadar gerçekçi, soğukkanlı ve barışçıdır. Atatürk’ü sevenler onun “Yurtta Barış Dünyada Barış” sözünü tekrar tekrar düşünmeli özellikle bugününü koşullarında yurtta barış sözünün ne anlama geldiğine kafa yormalılar. Barışa, kültüre değer veren incelmiş zevkleri olan hümanist bir aydındır o. Kesilen bir ağaca ya da ölen atına ağlar. Kibarlığı asla elden bırakmayan küfretmeyen en ağır lafı “şaşarım senin hali perişanına” olan bir kimsedir o. Cumhuriyeti korumak kollamak için eğitim ve kültüre inanmıştır.  Savaştığı ülkeleri bile incitmeyecek kadar naziktir. Nihai amacın barış olduğunu hiçbir zaman aklından çıkartmamıştır. Vatan savunması için şart değilse her savaş bir cinayettir demiştir. Diktatör değildir. Sultan, halife isteklerini elinin tersiyle itmiştir. Samimi olarak demokrasi aşığıdır. Bütün gücü elinde bulundururken muhalefet partisi yaratmak için girmiş olduğu çabalara zahmete ne gerek vardı? Kim durdurabilir, engellerdi. Bir tek kuruş haram paraya tenezzül etmemiştir. Paraya pula asla tenezzül etmemiştir. İslam konusunda hutbe verecek kadar bilgilidir. Hiçbir zaman din sömürücülüğü yapmamıştır. O bizi halkını seviyordu bizde onu seviyoruz onu sevmenin ötesinde anlamaya ihtiyacımız var” dedi.

Söyleşi, Atatürk sevdiği  “Havada Bulut Yok” türküsünün söylenmesiyle sona erdi.

ÜST