Barbaros Mahalle Meclisinde Hijyen Eğitimi Veriliyor

Barbaros Mahalle Meclisinde Hijyen Eğitimi Veriliyor
11/01/2016 · Haberler

Çanakkale Kent Konseyi Barbaros Mahalle Meclisinde eğitmen Refik Ercan tarafından katılımcılara hijyen eğitimi veriliyor.

Barbaros Mahalle Meclisi Toplantı salonunda gerçekleşen eğitim çalışmasında “Kişisel Hijyen, Konut Hijyeni, Mesleksel Hijyen” konularında bilgiler verildi.

Ercan yaptığı konuşmada; “Kişisel hijyen, yıkanma, saç temizliği, ağız ve diş temizliği, çamaşır temizliği gibi konuları kapsar. Başta kendi sağlığımız olmak üzere başkalarının sağlığını korumanın en önemli aracı temizliktir. Bu söz sadece beden temizliğini değil, Çevrenin temizliğini, kullandığımız her şeyi ve her ortamı temiz bırakmanın önemini de ortaya koymaktadır. Genel temizlik açısından; Yemeklerden önce ve sonra elleri su ve sabun ile yıkayıp kurulamak, İşten veya okuldan eve gelindiğinde el, yüz ve ayakları yıkamak

Günde en az iki defa diş fırçalamak, Her gün saçları taramak ve saçlarımızı sık sık uygun şampuanla yıkamak, En az haftada bir defa banyo yapmak, çamaşır ve giyecekleri sık değiştirmek, Haftada bir defa el ve ayak tırnaklarını kesmek, Akşamları yatmadan önce ayaklarımızı yıkamak, elbiselerimizi çıkarıp pijama veya gecelik giymek, Yere düşen bir yiyeceği yememek,  Çiğ meyve ve sebzeleri yıkamadan yememek,  Açıkta satılan yiyecekleri tüketmemek, Yanımızda sürekli kağıt mendil bulundurmak, Tuvaletleri temiz kullanmak,

Çöpleri çöp kutusuna atmak önem taşımaktadır” dedi. Ercan ayrıca; “Kişisel temizlik, sağlıkla yakından ilgilidir. Pek çok hastalık mikrobunun temiz olmayan kişilerde kolayca yerleştiği bilinmektedir. Sağlığın korunması için düzenli bir şekilde saç, vücut, ağız ve dişlerimizin temizlenmesi ve giyeceklerin sık yıkanması gereklidir” dedi.

 

ÜST