Bu meclis halkın meclisi değil

Bu meclis halkın meclisi değil
10/12/2014 · Haberler

5 Kasım 2014’te Belediye Meclisinde  plân tadilatı talebi olan bir dosya görüşülür: Talep edilen “tadilat”, Özel Proje Alanı”nda yer alan AKFA arsası içindir.

Özel Proje Alanı’nında inşaat yapabilmenin şöyle özel koşulları vardır: “Bu alanda arsası olanlar yüzde 30 inşaat yapabilir. Bu alanda konut yapılmaz. Bu alan için teklif edilen projeler, vaziyet plânları yükseklik, cephe ve görünüşleri Belediye Meclisi’nce değerlendirilerek onaylandıktan sonra uygulamaya geçer…”

Belediye Meclisi AKFA dosyasına, yukarıdaki  koşulların hepsini ortadan kaldırarak “kabul”  kararı verir (İmar Komisyonunun kararına uyarak). Bu kabul neyi içerir?  Yüzde 30, yüzde 100 olmuştur. Konut (home ofis) yapılabilir. Ve teklif edilen proje vaziyet plânları, yükseklik, ve cephe görünüşleri görülmeden onaylanır.

AKFA’ya ilişkin meclis tarafından kabul edilen değişiklik kararına 263 dilekçe ve  Kent Konseyi’nin itirazları vardır.  3 Aralık’ta  Belediye Meclisi  itirazları 10 oya karşı 11 oyla reddeder.

Kimin için “kabûl”?

 

CHP grubundan ve  İmar Komisyonu başkanı sayın Ali Rıza Gültekin: “Bu eleştiriyi getiren kişiler; Çanakkale girişinde 293 metre kale duvarı gibi yapılan AVM içinde katılımcılık sağlandı mı acaba? Bunu bir kendilerinden öğrenmek istiyorum.” diyor. Buyrun, öğrenin:

Yıl 2008. Aylardan Mayıs. Kent Konseyi Genel Kurulu.  Gündem: FORUM AVM. (Bugünkü adıyla 17 BURDA AVM.)  Karar: “Belediye meclisi gündemindeki Forum AVM’yle ilgili karar için acele edilmemeli ertelenmelidir. Bu konuyla ilgili ciddi çalışmalar yapılmalı iyi araştırılmalıdır. Nasıl bir kentte yaşamak istiyoruz? Kentimizi nasıl görmek istiyoruz? Bunun sonrasında yapılacaklara karar verilmeli. Görülüyor ki  konuşulacak çok şey var. Burada belediye meclis üyeleri de var. Onlardan da rica ediyoruz: Konuyla ilgili meclis kararınızı erteleyin. Kent bunu konuşmalı.”  Kent Konseyi Başkanı: Belediye Meclisi 1.Başkan Vekili Mehmet Tutkun.  Kent Konseyi kararından 2 gün sonra Belediye Meclisi kararını verir (Kent Konseyi Genel Kurulu’nda da olan CHPli ve AKPli meclis üyeleri de dahil):  “293 metrelik duvar kabulümüzdür” der.

Öğrendiniz mi sayın Gültekin? Yıl 2008. Bugün sizin AKFA’ya vermiş olduğunuz karar gibi, o gün de kararı “halk” vermemiş, meclis vermiş!

Şimdi sizin eleştiri mantığınızla soruyorum: Siz o zaman nerdeydiniz? Öyle ya;  “293 metre kale duvarı gibi yapılan AVM için de katılımcılık sağlandı mı acaba” derken hem katılımcılığa olan inancınızı ve eleştirinizi, hem de o, 293 metrelik duvarı onaylamadığınızı söylemiş oluyorsunuz?  Bir vatandaş olarak, bir mühendis olarak bu duruma o zaman siz, yoksa bişey demiş miydiniz?

Hadi diyelim ki siz, biz hep beraber o zaman uyuyorduk; o dönemdeki belediye meclis üyelerini de uyutmuş birileri, ama siz bugün ne diyorsunuz AKFA’da olanlara? İtirazlara ne diyorsunuz? Komisyon ve meclis olarak bu kararı verirken hiçbir aşamasında halkın görüşlerine başvurmadınız? Böyle bir süreci işletmediniz. Israrla 263 itiraz ve Kent Konseyi’nin kararı üzerinde bir saniye bile düşünmediniz, hiç umursamadınız halkı, Kent Konseyi’ni. Ve Komisyon başkanı olarak tereddütsüz kabul edip, mecliste de tekrar kabul ettiğiniz kararı;  üçüncü  keresinde de itirazları da kabul etmeyerek  “mıh gibi” çakıldığınız yerden kımıldamadığınıza göre siz hâlâ uykudasınız sayın Gültekin. Merak ediyorum farkında mısınız, sandığa attığınız  o oy “kimin” oyu sayın Gültekin, “neyin” oyu?

“Partim ne derse onu yaparım”

AKP grup sözcüsü sayın Eren Kemerli: Kent konseyinin itiraz  metninden  “Belediye Meclis üyeleri, geçici olarak kendilerine verilen halk vekaletini  partilerinin talimatına göre değil, karar süreçlerinde kentin asilleri olan halka danışarak, onlarla müzakere ederek kullanmamıştır.”  bölümünü okur. “Katılım payları”yla ilgili iki meclis  toplantısında tartışma yaptıklarını söyleyen sayın Kemerli konuşmasını şöyle sürdürür: “Ben isterdim ki kent konseyindeki arkadaşlarım tüm Çanakkale’nin tamamını ilgilendiren bu konuyla ilgili de kent  konseyini toplayarak   “Evet Çanakkale halkını ilgilendiren bir konu daha meclise geldi. Bu karar mecliste onaylandı nasıl onaylandı, acaba oy çokluğu ile mi oy birliği ile mi oylandı. Oy çokluğu ise bir sorun var. Bizim bunu da değerlendirmemiz lazım” diye çok önemli bir hususta karara gitmemiş olmalarını da açıkçası doğru bulmadığımı da ifade etmek istiyorum. Kent konseyine çağrıda bulunuyorum. Lütfen Çanakkale halkının gündemine taşıyın bu konuyu. Umarım gündeme taşırlar.”

Sayın Kemerli haklı. Keşke, bahsettiği “katılım harcamaları”yla ilgili konuyu daha önceden bize bilgi verseydi de biz de kentliye bunu tartıştırabilseydik. Aynı şekilde keşke, AKFA dosyasını da karar vermeden çok daha önce haber verseydi de kentliyle tartıştırabilseydik… Böylece süreç daha sağlıklı, karar da sağlıklı verilmiş olurdu. Dilerim ki en azından  bundan sonra  iş işten geçmeden meclis gündemi ya da kent gündemindeki konuları Kent Konseyiyle paylaşır.

Sayın Kemerli; Sizden AKFA’yla ilgili “halk ne diyora” kulak vermenizi istiyoruz. Bu dilekçelerin ve Kent Konseyi kararının hiçbirini kabul etmeyebilirsiniz, uygulamayabilirsiniz, buna hiçbir itirazımız olamaz. İtirazımız şunadır: Hiçbir şekilde “yahu bu 263 insan ne diyor, kent konseyi kararı ne diyor şunu bir “adam” gibi her itiraz noktasını, her öneriyi bir okuyalım, tartışalım dememenizdir. Onları sadece bir kâğıt parçası olarak görmenizdir.  “Buna itiraz ediyor da buna itiraz etmiyor” diye yaklaşmanızdır. N’olur iki saat fazla oturupta tartışşanız. N’olur iki gün daha uzun sürse çalışmalarınız?  Ne olur biliyor musunuz, hani “büyüyelim”, “turist gelsin”, “istihdam olsun” diyorsunuz ya… Toprağını, suyunu, havasını, tarihi ve kentsel değerlerini koruyan, bugününü geleceğe göre tasarlayan bir kent yaratmış olursunuz ve o zaman kaynaklarımızı israf etmemiş, değerlerimizi yok etmemiş oluruz. O turistler, o zaman daha da çok gelir ve de en önemlisi bu kentte yaşayan insanlar böyle bir kentte yaşadıkları için memnun ve mutlu olurlar.

Sayın Kemerli; okuduğunuz metinde geçtiği gibi “geçici olarak size verilmiş halk vekaletini”, partiniz adına kullandığınızı çok net bir şekilde ifade ettiniz, şöyle ki: Birincisi;  oylama esnasında “oy vermiyoruz arkadaşlar” diye talimat verdiniz ve bu talimata uymakla, partidaşlarınız da –sayın Tülay Ömercioğlu hariç- kimin vekili olduğunu gösterdiler. İkincisi de 263 itiraz dilekçesi ile Kent Konseyi kararının yerine “partinizin il başkanının imzasıyla gönderilmiş itiraz yazısının (“05.11.2014 tarihinde 207 sayılı karar ile kabul edilen nazım ve uygulama imar plânı değişikliğinin yeniden değerlendirilmek üzere imar komisyonuna havale edilmesi hususunda itirazda bulunuyoruz.”  Muzaffer Kutlu.- AKP İl Başkanı.) oylanmasını isteyerek vekaletinizin kime ait olduğunu açık ettiniz!. Sadece AKP  dilekçesi için oy kullanacağınızı, diğerleri için oy kullanmayacağınızı “bas bas” bağırdınız. Bağırdınız da diğer itiraz dilekçeleri ve kararlar neydi sizce? Hani, nerde “milletiniz”?

Sizin attığınız oylar da “kimin” oyu sayın Kemerli, “neyin” oyu?

Belediye Meclisi toplantısında dikkat çekici bir durum da şuydu: AKFA’yla ilgili basında çıkan ilan-haberlerde kullanılan vaziyet plânı için kimse ağzını açıpta (belediye başkanı hariç) “halk aldatılmıştır” demedi. Bırakın onu “bizi aldattılar” demedi meclis üyeleri.  Çünkü kullanılan “vaziyet plânı”  belediye meclisinin karar verdiği “vaziyet plânı” değildi. Yoksa belediye meclis üyeleri neye onay verdiklerinin de farkında değiller miydi? Hani, basın yoluyla bir açıklama yapmadınız ama, hiç değilse mecliste bir- iki kelime söyleyebilirdiniz?

Başroldeki aktörler

Meclis, ne 5 Kasım toplantısında ne de 3 Aralık toplantısında; 263 dilekçe ve Kent Konseyi kararıyla “bu karara itiraz ediyoruz, halkın görüşlerini almadınız” seslenişine –10 kişi hariç- kulak asmadı.

Siz, hakikat duygusunu siyasetin kör testeresine kaptıran “halkın” temsilcileri; kendinizi “oyuncak” ettiğinizin farkında değil misiniz?

Ey CHP!  Hem halk partisi hem de “halkın” partisi? Ey AKP! Hem ak partisi hem de “milletin” partisi! Siz kimin, neyin partilerisiniz hakikaten? Kimi, kimleri temsilen oradasınız?  Duymuyoruz, hep beraber  biraz daha yüksek sesle söyler misiniz lütfen?

Kentlerimizi sahiplenen ve yeniden yeniden sahiplenmek isteyenler; sizler  dinmek bilmeyen  kâr hırsınızdan, arazi rantınızdan, hak ve hukuk tanımazlığınızdan, ekonomik gücünüzden, politik tahakkümünüzden tanınıyorsunuz. Bunu siz de biliyorsunuz ben de.

İki öneri

1. Belediye Meclisinde onlarca insana gerek yok. MHP, CHP, AKP’den birer  kişi olsun yeter. Seçime filan da gerek yok. Partiler bir adamını  göndersin tamamdır.

2. Efendim, bu alanda konut yapılmayacakmış ama, “valinin konutu neymiş” diyerek  AKFA projesinin  haklılığına  dair açıklamalar yapılıyor ya, (bu duruma onay verdiğimi söylemiyorum) Sayın Valimizden de, Valilik Konutu olarak yapılan binayı konut olarak kullanmaktan vazgeçip, mesela 100.yıl münasebetiyle de “barış evi” veya bir başka içerikli bir işlevlendirmeyle kentin sosyal-kültürel kullanımına açmasını isteyebiliriz.

Saim Yavuz

ÜST