Çağdaş Sanatın Arkeoloji İle Ne İlgisi Olabilir Ki?

Çağdaş Sanatın Arkeoloji İle Ne İlgisi Olabilir Ki?
13/10/2017 · Haberler

Çanakkale Kent Konseyi Kültür ve Sanat Meclisi’nin Ekim ayı söyleşisi Disiplinlerarası kavramsal sanatçı Genco Gülan’ın katılımıyla Korfmann Kütüphanesinde gerçekleştirildi.

Disiplinlerarası kavramsal sanatçı Genco Gülan’ın antikite referanslı heykelleri Korfmann kütüphanesinde “Limbo’da Esir” isimli sergisiyle sanatseverlerle buluşan  Genco Gülan Çanakkale Kent Konseyi Kültür ve Sanat Meclisi’nin Ekim ayı söyleşisine katıldı.

Genco Gülan şunları söyledi; “Kültürün iki ayrı ucundan bahsediyoruz. Tarihsel ve dönemsel olarak, modernizm tarihi antik dönemden alarak modernizme ya da günümüze getiriyor. Modernizm’de çizgisel bir tarih bakış açısı var. Hep ileri gideceğiz daha yükseğe daha yukarı. Şimdi kırılma nerede ortaya çıkıyor. Kırılmanın ortaya çıkış nedenlerinden biri yine arkeoloji. Jeolojide katmanları üst üste görüyoruz. Fakat arkeolojide katmanların karıştığını görüyoruz. Özellikle Truva’da arkeoloji ilginç bir disiplin jeolojide de katmanlar var. Ama bu katmanlar arada karışıyorlar. Çeşitli nedenlerle bu katmanlar yer değiştiriyorlar. Tarihselliğin karışabileceğinden ilk kez arkeoloji bahsediyor yani geçmiş ve gelecek modernizm bitmeye yüz tutmuşken yani vaatlerini yerine getirmemeye başlıyor. Bize kalabalık, kirlilik sözünü tutmayan bir ideoloji olarak dönüyor. Hızlı bir değişim var ama ne değişiyor. Bu dünya kirleniyor ama en yakın gezegen 12 ışık yılı uzakta. Kapitalizm bizi hızlı bir değişim vaadiyle de kandırıyor.  Kendimi fahri Çanakkaleli hissediyorum. Askerliğimi Çanakkale’de yaptım Kumkale yani Truva’da nöbet tuttum. Kumkale’de bile kazı yaptığınızda seramikler çıkar. Eserlerimde de tarihten etkileşim var.  Bunlar bana sorumluluklar yüklüyor diye hissediyorum.”

Söyleşi katılımcıların soru görüş ve önerileri ile sona erdi.

ÜST