Çanakkale - Balıkesir Kent Konseyleri Çevre İçin Buluştu

Çanakkale - Balıkesir Kent Konseyleri Çevre İçin Buluştu
22/11/2014 · Haberler

Balıkesir-Çanakkale Kent Konseyleri Çanakkale’de bir araya gelerek Kazdağı ve Madra Dağı yöresindeki Termik Santraller, Metalik Madencilik, HES’ler konusunda görüş alış verişinde bulundu. Önümüzdeki döneme dair

Hukuki, İdari, Bilimsel-ekolojik boyutta ortak bir Stratejik Eylem Plânı belirlenmesi sürecinin ilk adımı atıldı.

Çanakkale Kent Konseyi Başkanı Saim Yavuz toplantı sonrası yaptığı açıklamada;  “Kazdağı ve Madra Dağı yöresinde Termik Santraller, Metalik Madencilik ve HES’lerle ilgili kuruluş ve işletme çalışmaları bilindiği gibi giderek yaygınlaşan bir biçimde devam ettirilmektedir. Ve yine bilindiği gibi gerek yöremizde gerekse ülke düzeyinde,  ülke kaynaklarını tüketen, ekolojik sistemi tamamen bozan ve insan yaşamını çok yönlü olarak derinden etkileyen bu uygulama, halkın tepkilerine rağmen,  hukuk kararlarına rağmen ısrarla sürdürüldüğü bilinmektedir. Hükümetlerin Enerji politikalarının sonucu olarak yaşanmakta olan sorunlar yerelin ötesinde bölgesel ve ulusal sorun haline gelmiştir. Bu nedenle, Kazdağı ve Madra Dağı yöresindeki Termik Santraller, Metalik Madencilik(başta altın olmak üzere) HESler ve diğer çevre sorunları konusunda Kazdağı ve Madra Dağı Belediyeler Birliği ile Balıkesir ve Çanakkale merkez ve ilçe Kent Konseyleri’yle Çanakkale’de buluşarak, konuyla ilgili hukuki, İdari, bilimsel-ekolojik boyutta ortak bir eylem programı oluşturmayı konuştuk.”

Çanakkale Kent Konseyi ev sahipliğinde gerçekleşen buluşmaya Çanakkale Kent Konseyi Yürütme Kurulu, Çevre Meclisi, Çalışma Gurupları, Çanakkale Barosu,  Kaz Dağı ve Madra Dağı Belediyeler Birliği, Bandırma, Ayvalık, Edremit, Biga, Küçükkuyu, Kepez, Gelibolu, Eceabat, Bozcaada Kent Konseyleri ve Ayvalık Çevre Derneğinden temsilciler katıldı.

Toplantı sonunda Aralık ayında Bandırma’da çevre sorunlarıyla ilgili sorunların tespiti ve önerilerin geliştirileceği bir Çalıştay düzenlenmesine karar verildi.


ÜST