Çanakkale Kent Konseyi Otizm Çalışma Grubu - Otizm Engellilik Değil Farklılıktır

Çanakkale Kent Konseyi Otizm Çalışma Grubu - Otizm Engellilik Değil Farklılıktır
20/12/2023 · Haberler

Çanakkale Kent Konseyi Otizm Çalışma Grubu ve Özel Sabire Hatun Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi tarafından 20 Aralık 2023 tarihinde, saat 10.00-12.00 arasında Kent Konseyi'nde (Ece Ayhan Evi) "Otizm Engellilik Değil Farklılıktır" konulu program gerçekleştirilmiştir.

Programa otizmli bireylerin aileleri, psikologlar ve halktan bireyler katılım gösterdiler. Programda otizm nedir, otizmin etiyolojisi, belirtileri, bedensel gelişimleri, duyusal özellikleri, sosyal gelişimi, zihinsel gelişimi, dil gelişimi, tedavi yaklaşımları, bireylerin ailelerine öneriler konu başlıklarına değinildi.

Moderatörlüğünü Çanakkale Kent Konseyi ve Çanakkale Özgün Bireyler Otizm Derneği Başkanı Sevimay Tokatçı Çanlıoğlu'nun yaptığı programı Çanakkale Özel Sabire Hatun Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi'nde çalışan Psikolog Hümeyra TAŞTEPE ve Dil ve Konuşma Terapisti Özlem ŞAHİN konuşmacı olarak katılmışlardır. "Ailelerle Konuşuyoruz" adı altında geçen programda daha çok ailelerin yaşamış olduğu problemler üzerine değinilerek soru-cevap şeklinde ilerleme gösterildi. Katılımcılar, etkileşimli bir ortamda sorularını sorma ve uzmanlardan doğrudan bilgi alma fırsatı buldular. Çanakkale Kent Konseyi Otizm Çalışma Grubu ve Özel Sabire Hatun Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi'nin düzenlediği program otizm konusunda farkındalık sağlayarak, toplum genelinde bilinç oluşturmayı amaçlamıştır. Bir sonraki etkinlik ve programlar için katılımcılardan geri dönüşler alınarak programımızı gerçekleştirdik.

ÜST