Çanakkale Seramiklerinde Çeşitlilik

Çanakkale Seramiklerinde Çeşitlilik
24/03/2016 · Haberler

Çanakkale Kent Konseyi Kültür ve Sanat Meclisi Geleneksel Çanakkale Seramikleri Çalışma Grubunun Seramik Müzesinde gerçekleştirdiği “Seramik Buluşmaları”nın konuğu seramik sanatçısı Göksel Sevim oldu.

Sevim konuşmasında; “Eski adı Kale-i Sultaniye olan Çanakkale, 17.Yüzyıl sonlarında Çanak Çömlek, yelken bezi ve ipek üretimiyle ün yapmıştı. 18. Yüzyıl sonlarına doğru seramik daha çok öne çıkmış ve kentin adı ÇanakKalesi olarak kullanılmıştır. 19.Yüzyıl gezginlerinin eserlerinde sözü edilen seramikler, bir önceki yüzyıl Çanakkale seramiklerine göre yeni formlar sunan, çeşitli kullanım alanları için düşünülmüş ilginç eserlerdir. Oysa 17.yüzyıl sonu 18.yüzyıl erken örneklerindeki kırmızı çamurlu, beyaz astarlı sualtı tekniğinde boyama ile çiçek, hayvan, kuş, yelken, cami ve benzeri desenlerle bezeli Çanakkale Seramikleri başarılı örnekler ortaya çıkarmış ve kalite olarak da üstünlük göstermektedir.

Çanakkale Seramiklerinin kullanım amaçlarına göre çeşitli formlara sahip olan türleri; çukur tabaklar, küpler, (küçük küp ve çömlekler), çukur kaseler, kapaklı kaseler, şekerlikler, testiler, sürahiler, vazolar, saksılar, fincanlar, mataralar, şamdanlar, mangallar, hayvan ve insan şeklindeki kaplar olarak sıralanabilir” dedi.

ÜST