Çanakkale Suyuna, Toprağına Ve Havasına Sahip Çıkıyor…

Çanakkale Suyuna, Toprağına Ve Havasına Sahip Çıkıyor…
22/02/2018 · Haberler

Çanakkale’nin tek su ve hayat kaynağı olan Atikhisar Barajı su havzasında yapılmak istenen siyanürlü altın madenciliği çalışmalarına ve bölgede gerçekleştirilen ağaç katliamına karşı kentliler Cumhuriyet Meydanında bir araya geldi.

Çanakkale Belediyesi’nin destekleri ile Çanakkale Kent Konseyi Çevre Meclisi ve STK’lar tarafından Cumhuriyet Meydanında düzenlenen basın açıklamasına Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, Belediye Başkan Yardımcısı Rebiye Ünüvar, Belediye Meclis Üyeleri, CHP İl Başkanı İsmet Güneşhan, CHP Merkez İlçe Başkanı Ali Uyanık, sendikalar, siyasi partiler, STK’lar ve çok sayıda kentli katılım gösterdi.

Üzerinde siyanürlü altın madenciliğine ve ağaç katliamına karşı sloganlar yazılı pankart ve dövizler ile Çanakkale’nin suyunun ve toprağının kirletilmek istenmesine tepkilerini gösteren kentliler, Atikhisar Barajının su toplama havzasında yürütülen çalışmaların derhal durdurulmasını talep ettiler.

Çanakkale Çevre Platformu adına konuşan CHP İl Genel Meclisi Üyesi Hicri Nalbant’ın konuşması ile başlayan etkinlik, Ziraat Mühendisleri Odası Çanakkale Şube Başkanı Prof. Dr. Türker Savaş ve CHP İl Başkanı İsmet Güneşhan’ın konuşmaları ile devam etti. Ardından kürsüye çıkan Başkan Gökhan, Danıştay’ın gerekçeli iptal kararını etkinliğe katılanlar ile paylaştı.

“2012 Yılından Bu Yana Mücadele Ediyoruz”

Başkan Gökhan konuşmasında; “Bugün burada yıllardır yürüttüğümüz mücadelenin bir nebze de olsa almış olduğu olumlu sonucu, sizler ile paylaşmak için bir araya geldik. Bu konuda yargının açık ve net bir biçimde ortaya koyduğu kararı sizler ile paylaşmak için söz aldım. 2012’den beri Atikhisar Barajı ve Kirazlı bölgesinde maden arama süreci ile ilgili mücadelemiz devam ediyor. Balaban Tepesinin arkasına kadar uzanan bölgede ve Kirazlı bölgesinde bu madenin faaliyet göstereceği, hatta oradan çıkarılan toprakların taşınıp başka yerde işleneceği noktasındaki yalanları da ortaya koyarak bir ÇED raporu almışlardı. Tabi bu ÇED raporu yetmeyecekti, çünkü gerçek niyetlerine yetmiyordu” ifadelerini kullandı.

“ÇED Raporuna İtirazda Bulunduk”

Bölge için hazırlanan ÇED raporu ile ilgili itirazda bulunduğunu ifade eden Başkan Gökhan; “Burada yeni ilave bir alan için müracaatta bulundular. Biz de bu nedenle yeni bir ÇED raporu hazırlanması gerektiğini ifade ettik. Sizin aldığınız ÇED raporu sadece belli bir alan içindir. Bu alanı büyütmek istiyorsanız, yeni bir ÇED raporu almanız gerekir diye itirazda bulunduk” şeklinde konuştu.

“Danıştay’a Gönderdik”

Çanakkale’nin suyuna sahip çıkmak amacı ile sürece itirazda bulunduğunu ifade eden Başkan Gökhan; “Biz Çanakkale Belediyesi olarak neye itiraz ediyoruz? Çanakkale halkının içme suyunu tehlikeye atacak bir maden faaliyetinden bahsediyoruz. Siyanür ile altın işleme faaliyetinden bahsediyoruz. Bu nedenle biz de bu sürece itirazda bulunduk. İdare mahkemesi, daha önce alınmış bir ÇED raporu var diyerek, aynı alanın devamı mahiyetinde olduğu için yeni bir ÇED raporuna gerek olmadığı kararını aldı. Biz de bunu Danıştay’a gönderdik” dedi.

“Ağaç Kesimleri Durdurulmalıdır”

Konuşmasında Danıştay’ın gerekçeli kararını etkinliğe katılanlar ile paylaşan Başkan Gökhan; “Bu karar ile mücadelede haklı olduğumuz ortaya çıktı. Bu kararı yargı çıkardı. Demek ki, Türkiye’de yargıçlar varmış ve varlar. Yeter ki yargıçlarımız rahat bırakılsın. Yeter ki onlara sahip çıkılsın ve onlar bugünkü tehditler ile baş başa kalmasınlar. Bu yiğit yargıçları Çanakkale halkı adına kutluyorum. Şimdi bu noktadan itibaren şunu bekliyoruz; derhal Orman Müdürlüğü tarafından yapılan ağaç kesimleri durdurulmalıdır. Yoksa suç duyurusunda bulunacağız. Mahkeme kararına uymamak konusunda mutlaka bir yaptırım olacaktır” dedi.

“Kazdağları Bu Ülkenin Önemli Bir Toprağıdır”

Bölgede yaşanan ağaç kesim işlemlerini bir an önce durdurulması gerektiğini vurgulayan Başkan Gökhan; “Ruhsat verme noktasındaki tüm ilgililerin ÇED ve yargı süreci tamamlanana kadar oradaki uygulamaları durdurmasını talep ediyoruz. Çanakkale halkı ve Türkiye halkı adına bunu talep ediyorum. Çünkü Çanakkale, tüm Türkiye’nindir. Kaz Dağları bu ülkenin önemli bir toprağıdır. Bu noktada suyumuzu ve toprağımızı korumak amacı ile bu mücadeleye devam edeceğiz. O bölgedeki işlemleri sürekli olarak takip edeceğiz. Her hafta bakacağız ve kim ne kesiyorsa fotoğraflayıp, doğru savcılığa gideceğiz” dedi.

“Sürecin Sonuna Kadar Takipçisi Olacağım”

Çanakkale’nin suyu, toprağı ve havası için sonuna kadar mücadele edeceğini belirten Başkan Gökhan; “Bu sürecin sonuna kadar takipçisi olacağım. Çünkü bu, Çanakkale Belediye Başkanı olarak benim görevim. Kent halkının sağlıklı ve rahat bir yaşam sürmesini sağlamak, sağlıklı suya ulaşmasını sağlamak benim görevim. Bu toprakları Allah hepimiz için vermiştir. Onun için sonuna kadar mücadeleye devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

ÜST