Cevatpaşalılar Ortaokulunu İstiyor

Cevatpaşalılar Ortaokulunu İstiyor
06/08/2014 · Haberler

Çanakkale Kent Konseyi Cevatpaşa Mahalle Meclisi tarafından “Merkez Ortaokulumuzu geri istiyoruz” kampanyasına ilişkin toplantı yapıldı. Cevatpaşa Mahalle Meclisi yaklaşık bir buçuk aydır Milli Eğitim yetkililerinin kendileri ile görüşmediklerini ifade ederek, mahalleliden gelen talepler doğrultusunda Bilim ve Sanat Merkezi’ne İmam Hatip Ortaokulu’nun taşınmasına ilişkin sorunu gündeme getirdi.

 

 

 

Cevatpaşa Mahalle Meclisi başkanı Şevket Ağan tarafından yapılan açıklamada “Bilindiği gibi, Cevatpaşa Mahallemizdeki Merkez Ortaokulu, deprem açısından riskli bulunarak yıkılmış ve o alana biri Mustafa Kemal İlkokulu diğeri de Bilim ve Sanat Merkezi olarak kullanılmak üzere iki yeni bina yapılmıştı. Son günlerde mahalle sakinleri ve Cevatpaşa Mahalle Meclisi olarak Milli Eğitim Müdürlüğü yetkililerinin basın yoluyla yaptıkları açıklamalardan edindiğimiz bilgiler “Bilim Sanat Merkezi olarak belirlenen binanın İmam Hatip Ortaokul’u olarak kullanılacağı” yönündedir.

Cevatpaşa Mahalle Meclisi olarak, mahalle sakinlerimizin talepleri üzerine konuyla ilgili müdürlükten ve Valilik’ten daha önceden Bilim ve Sanat Merkezi olarak belirlenmiş bir kararın neden değiştirildiğine yönelik” bilgi edinme amaçlı görüşme taleplerimize, yaklaşık 1,5 aydan bu yana bir yanıt verilmemiştir. Sizlerden gelen talepler doğrultusunda konuyu ilettiğimiz ilgililerin beklediğimiz randevuları vermemesi üzerine, sizlerin de katılımıyla 4 Ağustos Pazartesi günü saat 12.30’da Cevatpaşa Mahalle Meclisi Toplantı Salonu’nda konuyu bir kere daha ilgililerin dikkatine ve hemşerilerimizin bilgilerine sunacağımızı duyuruyor, basın toplantısına görüşlerinizle katkı vermek üzere bekliyoruz”  görüşleri ifade edildi.

Toplantıya, mahalle sakinlerinin yanı sıra İl Genel Meclis üyesi Hasan Gürbüz, Eğitim-Sen Şube Başkanı Telat Koç, Eğitim-İş İl Şube Başkanı Ahmet Mantaş, Cevatpaşa Mahallesi Muhtarı Evren Kızoğlu da katıldı.

Kent Konseyi Cevatpaşa Mahalle Meclisi’nde yapılan toplantının ardından mahalle halkı depreme dayanıksız olduğu gerekçesi ile yıkılan ve yerine yapılan Mustafa Kemal İlköğretim okulunun karşısındaki Çanakkale Bilim ve Sanat Merkezi’ne doğru yürüdü.

Kent Konseyi Cevatpaşa Mahalle Meclis Başkanı Şevket Ağan, burada yaptığı konuşmada da “Senelerdir Merkez Ortaokulu olarak gördüğümüz binayı yıkıldıktan sonra ne yazık ki kaybettik. Bizler mahalleliler olarak yıkılan ortaokulumuzu geri istiyoruz. Biz de Merkez Ortaokulundan mezun olanlar olarak bu eyleme destek veriyoruz ve tüm Çanakkalelileri yanımızda görmek istiyoruz” dedi.

Eğitim-İş Şube Başkanı Ahmet Mantaş ise yaptığı açıklamada “Merkez Ortaokulu depreme dayanıklı değildi bahanesi ile yıkıldı. Tapuda şerh olmasına rağmen, karakol gibi iki tane, laboratuvarı, derslikleri uygun olmayan, zemin katında tuvaleti bulunmayan, sığınağı olmayan iki tane büro tipi bina yapıldı. Birini Mustafa Kemal İlkokulu yaptılar, diğerini de Bilim ve Sanat Merkezi ve şimdi ise İmam Hatip Okulu, Bilim ve Sanat Merkezi ile yer değiştiriyor” dedi.

 

Eğitim-Sen Çanakkale Şube Başkanı Telat Koç “Aklın ve bilimin yol göstericiliğinde mücadele edecek bir neslin yetişmesini engellemek istiyorlar. Bu nedenle her okulun İmam Hatip olması için çalışmalar yapıyorlar. Burada fiili ve meşru her türlü mücadele yapılacaktır. Eğitim-Sen olarak bu işin her aşamasında mahallelinin yanındayız” dedi.

 

 

ÜST