Çevre ve Spor için özel bir gün

Çevre ve Spor için özel bir gün
22/09/2014 · Haberler

Çanakkale Kent Konseyi Kadın Meclisi kolaylaştırıcılığında; Çanakkale Belediyesi, Çanakkale Belediyespor Kulübü, Kemalpaşa Mahallesi Muhtarlığı, Bianeldeyiz Grubu ve kentlilerin katılımıyla trafik ve çevre kirliliğine dikkat çekmek, kentlileri toplu taşıma araçları, bisiklet kullanımı veya yaya olarak ulaşımlarını sağlamaya ve yaya geçitlerini kullanmaya teşvik etmek amacıyla; “Çevre için, Kent içi(n) Spor” etkinliği gerçekleştirildi.

Atatürk Caddesi (Eski Belediye Önü ) başlayan “Çevre için, Kent içi(n) Spor” etkinliği yürüyüşü Demircioğlu Caddesi, İnönü Caddesi,  Kayserili Ahmet Paşa Caddesinde devam ederek Çağlar Kaynak Basketbol Sahasında sona erdi.

Çanakkale Kent Konseyi Kadın Meclisi Başkanı Sevgi Uluşal yaptığı konuşmada şunları söyledi; “Bisikletli ve yaya yürüyüşü etkinliğimizi barışın kenti Çanakkale’mizin gelişimine katkı ve destek vermek açısından yapalım istedik. Yaya geçitlerine, bisiklet yollarına, engelli uyarılarına dikkat çekerek, duyarlılık yaratmayı hedefledik. Enerjide verimliliğin artması, israfın önlenmesi kapsamında Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığının “Enerji Verimliliği Stratejisi Belgesi” ile belediyemizin yapımını sürdürdüğü bisiklet yollarının kullanımını sağlamak, Avrupa Kentli Hakları Bildirgesinde yer alan, kentsel alanlarda spor ve boş zamanların değerlendirilmesi ilkesinin hayata geçirilmesi için “Kent İçi(n) Spor” anlayışını yaygınlaştırmaktır. 22 Eylül pazartesi, dünyanın bazı kentlerinde özel arabalar bir kenara bırakılıyor; yalnızca toplu taşıma araçları trafiğe çıkıyor, tüm yollar yaya ve bisiklet geçişine açılıyor.  Yani insanların, yaşadıkları kentin özel motorlu araçlardan arındırılmış olarak deneyebilmeleri için, bir fırsat yaratılıyor. Bunun değerini bilmeli, sahip çıkmalıyız.  Hem normal hayatta, hem de afetlerde bisiklet kullanmak Japonya’da çok yaygın. Özellikle afetlerde; altın saatler olarak bilinen, ilk 72 saatte Japon halkının ulaşım aracı bisiklettir. Çünkü ihtiyaç duyulan sessizlik, ancak bisikletle sağlanmaktadır.

Çevremiz, kentimiz ve kendimiz için;

Ø Binek otosu kullanımına bağımlılığın azaltılması

Ø Toplu taşıma araçlarının tercih edilmesi

Ø Özellikle kısa yolculuklarda yaya erişiminin ve bisiklet kullanımın özendirilmesi

Ø Park et- Devam et gibi bisiklet istasyonlarının yapılandırılması

gibi önlemlerle, günlük yaşantımızı kolaylaştırarak; çevresel, ekonomik ve toplumsal sürdürülebilirliği sağlayabiliriz.  Bizim her zaman yanımızda olan Belediye Başkanımız Sayın Ülgür Gökhan ve belediyemize, Valiliğimize, İl Emniyet Müdürlüğü Trafik Şube Müdürlüğümüze, Çanakkale Belediyesi Zabıta Müdürlüğüne siz duyarlı kentlilerimize çok teşekkür ediyor; “Sağlık için spor ve bisikletli yaşamlar” diliyoruz."

Yürüyüşe katılanlar Çağlar Kaynak basketbol sahasında şarkılar eşliğinde eğlendi. Salsa ve tango dans gösterileri büyük beğeni topladı.


ÜST