Cinsel istismara karşı alınacak tedbirler

Cinsel istismara karşı alınacak tedbirler
29/11/2016 · Haberler

Çanakkale Kent Konseyi “Kadına ve Çocuğa Yönelik Şiddete Karşı Çalışma Grubu” tarafından düzenlenen  “Kadına ve Çocuğa Yönelik Şiddete Karşı” kampanya kapsamında “Çocuk İhmal ve İstismarının Önlenmesi” konusu Barbaros Mahalle Meclisi Çalışma Ofisinde düzenlenen panelde konuşuldu.

Çanakkale Kent Konseyi Barbaros Mahalle Meclisi Çalışma Ofisinde gerçekleştirilen panelde Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü Sosyal Hizmet Uzmanı Mehmet Kazancı yaptığı konuşmada Çocuk İhmal ve İstismarı, Cinsel istismar türleri, Cinsel istismarın sonuçları hakkında bilgilendirmelerde bulundu. Kazancı yaptığı konuşmada; “Cinsel istismara uğramış çocuklar bir dizi duygusal ve davranışsal tepkiler gösterirler, bunların birçoğu diğer çeşit travma geçiren çocukların karakteristiğidir. Bu tepkilerden bazıları; Gece kabusların artması ve /veya diğer uyku güçlükleri, İçe kapanma, Öfke patlamaları, Anksiyete, Belli bireylerle yalnız kalmak istememesi (yalnız kalmaya karşı direnme), Yaşına göre uygun olmayan cinsel kelimeler kullanma ya da davranışlarda bulunma, Birçoğu duygusal ve davranış değişiklikleri gösterse de bazıları göstermeyebilir” dedi.

Çocukların cinsel istismara uğradıklarını çeşitli nedenlerden saklayabildiklerini ifade eden Kazancı; “ Fiziksel zararla tehditler (çocuğun kendisine ve/veya çocuğun ailesine), Evden atılma korkusu, Kendisine inanılmaması korkusu, Utanma veya suçluluk, İstismarcı çocuk için ya da aile için önemli biri ise çocuk istismarcının problem yaşamasından endişe eder. Ayrıca çocuklar çoğunlukla cinsel istismara maruz kalmalarının kendi hataları olduğuna inanırlar, dolayısıyla bu açığa çıktığında başlarının derde girmesinden korkarlar. Çok küçük çocuklar istismara uğradıklarını anlatabilecek kadar dil becerisine sahip olmayabilir. Seksüel istismar oyun içinde oluyorsa failin eyleminin istismar olduğunu anlayamayabilir. İstismarcı ise hediyeler yoluyla çocuğu kandırıp susmasını sağlayabilir” dedi.

Panel katılımcıların sorularının cevaplanması ile son buldu.

 

ÜST