Çocuk Hakları ve Çocuk Hakları Komiteleri

Çocuk Hakları ve Çocuk Hakları Komiteleri
23/11/2016 · Haberler

Çanakkale Kent Konseyi “Kadına ve Çocuğa Yönelik Şiddete Karşı Çalışma Grubu”nun hazırladığı, “Kadına ve Çocuğa Yönelik Şiddete Karşı” kampanyası kapsamında “Çocuk İhmal ve İstismarının Önlenmesi” konusu Çanakkale Kent Konseyi Barbaros Mahalle Meclisi’nde düzenlenen panelde konuşuldu.

Panelde konuşma yapan Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü Sosyal Hizmet Uzmanı Akın Eski, Çocuk Hakları ve Çocuk Hakları Komiteleri hakkında bilgiler verdi. Eski şunları söyledi;  “Çocuk Hakları sözleşmesi Birleşmiş Milletler tarafından 1989 yılında kabul edildi. 1990 yılında TBMM’de onaylandı. 1991 de yürürlüğe girdi. Koordinatör kurum olarak Sosyal Hizmetler ve Çocuk Esirgeme Kurumu seçilmişti. 1994 yılında tanıtım kampanyaları vardı.  2000 yılı sonrası mecliste çocuklara yönelik alınan kararlar sözleşmeye göre uygulanmaya çalışıldı. Türkiye’de çocuk hakları ve ulusal çocuk forumları düzenlendi. 81 ilden çocukların katılımıyla düzenlenen forumlarda istek, düşünce, dilekleri oluşturulan komite aracılığı metinler oluşturuldu. Türkiye Büyük Millet Meclisi tarafından ele alınıp çocuklar için çıkarılacak kararlarda uyulmaya çalışıldı. Çocuk haklarının temel ilkelerinde; ayrımcılık olmaması, eşitlik, çocuğun yüksek yararı, yaşama, gelişme hakkı yer alır. Çocukların görüşlerinin dikkate alınması önemlidir.” dedi

Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü Sosyal Hizmet Uzmanı Mehmet Kazancı konuşmasında, çocuk haklarına dair sözleşmenin ülkeler açısından işlerlik kazanması için faaliyet gösteren kuruluşlar ve  İhmal ve istismar türleri hakkında bilgiler verdi.

ÜST