Çocuk İhmal ve İstismarının Önlenmesi

Çocuk İhmal ve İstismarının Önlenmesi
17/11/2016 · Haberler

Çanakkale Kent Konseyi, Kent Müzesi, Çanakkale Belediyesi, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü, Emniyet Müdürlüğü, BARO, UNİCEF, İnsan Hakları Derneği, Türk Kadınlar Birliği Çanakkale Şubesi, Boreas Kadın ve Sanat Derneği ortaklığında oluşturulan “Kadına ve Çocuğa Yönelik Şiddete Karşı Çalışma Grubu”nun hazırladığı, “Kadına ve Çocuğa Yönelik Şiddete Karşı” kampanyası kapsamında Kent Müzesinde “Çocuk İhmal ve İstismarının Önlenmesi” konusu konuşuldu.

Çanakkale Kent Müzesi toplantı salonunda gerçekleştirilen söyleşide Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü Sosyal Hizmet Uzmanı Mehmet Kazancı yaptığı konuşmada; "Çocuk istismarı, Çocuğun sağlığını, fizik ve psikolojik gelişimini olumsuz etkileyen, bir yetişkin, toplum ya da devlet tarafından bilerek ya da bilmeyerek yapılan harekete ya da davranışlara denir. Çocuğun sağlığı, fiziksel ya da psikolojik gelişimi için gerekli ihtiyaçların karşılanmaması ise Çocuk İhmali olarak tanımlanmaktadır” dedi.

Söyleşide, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğünün faaliyetleri hakkında bilgiler verildi.  İstismar türleri hakkında bilgilendirme yapılarak çocukların güvenliklerinin sağlanması konusunda öneriler; “Güvenliklerini sağlamayı, bedenlerini korumayı, hayır demeyi, yardım istemeyi, onlara inandığınızı, iyi kötü sırları, dokunulmayı reddetmeyi, yabancılarla konuşmamayı” öğretin dile getirildi.

ÜST