Çocuklar Seramik sanatıyla tanıştı

Çocuklar Seramik sanatıyla tanıştı
04/11/2016 · Haberler

Çanakkale Kent Konseyi Barbaros Mahalle Meclisi EİGDP Eğitim Çalışma Grubu seramik atölyesi etkinliği kapsamında Çanakkale Seramiği Anı ve Eşya Üretim Merkezi’ni ziyaret etti.

2010 yılında GMKA ve Çanakkale Belediyesi işbirliğinde kurularak faaliyete geçen, kentin geleneksel seramik formlarını üretmenin yanı sıra belirli dönemlerde de Halk Eğitim Merkezi ve Akşam Sanat Okulu Müdürlüğü, Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi ve kentte bulunan seramik atölyeleri ile birlikte çarkçılık, el dekorculuğu kurslarının verildiği Çanakkale Seramiği Anı Eşya ve Üretim Merkezine gidilerek atölye çalışması gerçekleştirildi. Seramik Ustası İsmail Bütün’ün öncülüğünde ve Geleneksel El Sanatları mezunu dekoratif ustası Burak Çiftçi’nin katkılarıyla seramik atölyesi gezilerek teknik bilgiler eşliğinde çamurun nasıl şekillenip hangi aşamalardan geçtikten sonra bir ürün haline geldiği bilgileri aktarıldı.

Çocuklara doğru sanat eğitimi vermek, yaratıcı yönlerini keşfetmek ve sanatsal bakış açısı kazandırmak istenilen atölyede çocukların çamura şekil vermesi ile atölye çalışması tamamlandı. Yapılan çalışmalarda birçok teknik öğrenilirken çocukların yaratıcılığı  keşfedildi. Çalışma sonrasında Seramik Ustası İsmail Bütün’ün katılımcılara küçük anı seramikleri hediye ederek çalışma tamamlandı.

ÜST