Çocuklarımızı korumalıyız

Çocuklarımızı korumalıyız
23/11/2016 · Haberler

Çanakkale Kent Konseyi Kadına ve Çocuğa Yönelik Şiddete Karşı Çalışma Grubu”nun hazırladığı, “Kadına ve Çocuğa Yönelik Şiddete Karşı” kampanyası kapsamında Cevatpaşa Mahalle Meclisi Çalışma Ofisinde “Çocuk İhmal ve İstismarın Önlenmesi” paneli düzenlendi.

Panel öncesi Cevatpaşa Mahalle Meclisi Başkanı Şevket Ağan, Meclis yürütme kurulu üyeleri Nihat Gökçe, Raşit Arıyel, Gönüllüler Fatih Birgücü, Ufuk Azap,  “Biz Kadınları Hiç Sevmedik” isimli şiiri okudular.

Çanakkale Belediye Başkan Yardımcısı Rebiye Ünüvar yaptığı konuşmada; “Yaşamın her alanında koruyucu önlemler büyük önem taşır. Koruyucu önlem daha kolaydır ve olumsuz bir durumun daha hasarsız atlatılmasına fayda sağlar. Biz çocuklarımızı öncelikle koruyacağız. Koruma ailede başlıyor. Devlet de sosyal devlet olduğunu söylüyorsa ilk önce çocukları koruyacaktır. Öncelik her zaman çocuk olmalı ve çocuklar koruma altına alınmalıdır. Çocukların ihtiyaçlarını önceliğe alan aileler ve devlet olmalı. İstismar,  0-18 yaş arasındaki çocukların psikolojik (ruhsal), bedensel, ekonomik, sosyal açıdan; aile, toplum, devlet tarafından herhangi bir şekilde ihmal edilmesidir. Aile koruyucu tedbirleri almalı, devletinde uluslararası sözleşmelerde imzası olduğu görevleri yerine getirme konusunda hükümlülüğü var. Bunların gerçekleşmesi çocukların gelişimi açısından büyük önem taşımaktadır.” dedi.

 

ÜST