“Deniz Kültürü ve Sanat”

“Deniz Kültürü ve Sanat”
29/01/2016 · Haberler

Çanakkale Kent Konseyi Kültür ve Sanat Meclisi tarafından düzenlenen Kültür ve Sanat söyleşilerinin konuğu Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Dekan Yardımcısı Prof. Dr. İhsan Doğrusöz oldu.

“Deniz Kültürü ve Sanat” konusunun işlendiği söyleşide Prof. Dr. Doğrusöz “Çağlar boyunca Deniz ve Kültür birbirinden etkileşen ve birbirini tamamlayan iki beşeri ana unsur olmuştur. Üç tarafı denizler ile çevrili ülkemizde İki önemli boğaza sahip olmanın verdiği haklı gururu da yaşasak bile deniz kültürüne yeterince önem verdiğimiz çok olası gözükmemektedir. İçinde yaşadığımız ve “Deniz Kültürü” olarak eşsiz imkanlara sahip olan Çanakkalemiz de  gerek sanatsal gerekse ticari bağlamda yapılabilecek faaliyetler  önem arz etmektedir” dedi.

Sadece bu bir kültürel değerler bütününe işaret etmenin ve deniz kültürüne vurgu yapmanın yanında; kardeş kent belediyeleri bağlamında bir denizci ülkesi olan Portekiz’in liman kenti Porto kentinin görsel örneklemelerinden yola çıkarak ortak paydada esinlenmelerle birlikte; deniz kültürü ile ilintili projeler hakkında araştırmalar yapılabileceğine dair önemli faktörler söyleşide ifade edilmiştir.

ÜST