“Depremin etkisini Kırkyama ile atlattık”

“Depremin etkisini Kırkyama ile atlattık”
20/09/2013 · Haberler

Çanakkale Kent Konseyi Boreas Çalışma Grubu tarafından düzenlenen, “2. İlyada Kırkyama Çanakkale Buluşması” kapsamında açılan sergiler büyük ilgi görüyor. Buluşmaya başta Çanakkale olmak üzere Ankara, İstanbul, Bursa, İzmir, Antalya, Kocaeli, Sakarya, Muğla, Yalova, Değirmendere, Düzce, Söke Marmaris’ten gelen katılımcıların Çimenlik Kalesi Sergi Salonu, M. Osman Korfmann Kütüphanesi, ÇOMÜ Kültür Evi, Kültür Müdürlüğü Sergi Salonu, Gençlik Müdürlüğü Spor Salonu’nda açılan sergileri sanatseverler ziyaret etti.

Düzce’de Kırkyama sanatının gelişmesi için çalışmalar yapan Kırkyama Eğitmeni Özhan Abant, Kırkyama sanatına gönülden bağlı olduğunu ifade ederek;  “Gelinen nokta sadece benim değil arkadaşlarımın da başarısı. Kırkyama sanatının gelişmesi için elimden geleni yapmaya hazırım” dedi. Abant şunları söyledi; “Benim Kırkyama ile tanışmam yurt dışından gelen derginin küçük bir sayfasında gördüğüm haberle başladı. Yola çıktığımda altıgenlerle çalışmaya başladım. Daha sonra bizi, ülkemizi yansıtan eserlerle çalıştım. Ardından gerçekleşen deprem bizi sarstı ama sanat yönünden güçlenmemizi sağladı. Ankara’ya giderek dersler aldım. Ardından sergiler düzenledik. Çok iyi işler yaptık. Düzce’ye döndüğümde oturacak evimiz de yoktu ama babamızın eski ahşap evinde atölye açtım ve ders vermeye başladım. Büyük talep aldık. Çok güzel işler çıkardık. Sergi salonumuz olmadığı için spor salonlarında sergiler yaptık. Büyük övgüler aldık. Yoluma devam ediyoruz. Daha yapacak çok işimiz var. Bu yıl sergide eski seccadeleri kırkyamaları topladık, onlardan bölüm yaptık. “Geçmişten Günümüze” ismini verdiğimiz sergideki eserlerimizi buraya getirdik. Büyük ilgi gördü”

Sergilerde görev alan Boreas Çalışma Grubu temsilcileri de vatandaşların sergilere büyük ilgi gösterdiğini ifade ettiler.

Meltem Gürses; “Sergi açıldığı günden beri hiç boş kalmadı. Vatandaşlarımızın katılımı ve ilgisi memnuniyet vericiydi.  İnsanlar ilgi duyuyor merak edip geliyor”

Duygu Turhanlı; “Sergiler büyük ilgi görüyor. İlk açılırken kimse katılmaz dedik ama tam tersi oldu. Her şey güzel gidiyor.”

Pelin Hoşten; “Bende katılımdan memnunum. Özellikle kursiyer olmak isteyenlerin sayısı oldukça fazlaydı.  Ama eski kursiyerler devam edeceği için yeni katılımlar kabul edilmedi.”

ÜST