Ağız ve Diş Sağlığı hakkında bilinmesi gerekenler

Ağız ve Diş Sağlığı hakkında bilinmesi gerekenler
23/12/2016 · Haberler

Çanakkale Kent Konseyi İsmetpaşa Mahalle Meclisi çalışma ofisinde “Ağız ve Diş sağlığı” bilgilendirme çalışması düzenlendi.
İsmetpaşa Mahalle Meclisi Çalışma ofisinde gerçekleştirilen çalışmaya mahalle sakinlerinin yanı sıra İstiklal İlkokulu öğrencileri de katıldı. Söyleşide Dt. Gülay Kütükçüler katılımcılara bilgiler verdi.
Söyleşide “Diş bakımı nasıl olmalıdır? Diş hastalıkları nasıl oluşur? Diş ağrısı nedir?” sorularının yanıtları verilirken diş hastalıklarının tedavisinde erken tanının önemine dikkat çekildi.

Doğru diş fırçalama için; “Fırça üzerine sıkılan mercimek kadar macun fırçalama için yeterli olacaktır. Macun kullanımına başlandığı dönemde piyasada bulunan florürlü diş macunlarından herhangi biri tercih edilebilir. Fırçalama işleminde macundan çok etkili bir fırçalama işleminin önemli olduğunu unutmamak gerekir.”

Güçlü dişler için; “A,C,D vitaminli yiyecekler, kalsiyumlu yiyecekler tüketilmeli. Şekerli ve yapışkan yiyeceklerden sonra ağzınızı bol su ile çalkalanmalıdır. Florlu diş macunu, Diş ipi kullanılmalı, Dişler fırçalandıktan sonra ağzınızın içini gargara ile temizlenmelidir. 6 ayda bir diş hekimine kontrole gidilmeli ve dişler düzenli olarak günde iki kere fırçalanmalıdır”

 

ÜST