Dünya Çevre Günü'nde anlamlı etkinlik

Dünya Çevre Günü'nde anlamlı etkinlik
06/06/2018 · Haberler

Çanakkale Kent Konseyi Cevatpaşa Mahalle Meclisi ve Marina Yatçılar Kaptanlar Derneği birlikte  Yat Limanında 5 Haziran Dünya Çevre Günü etkinliği düzenledi. Teknesiyle dünya turu yapan ilk Türk denizcisi Sadun Boro ölümünün 3. Yılında anıldı.

Yat Limanı önünde gerçekleşen etkinlikte Cevatpaşa Mahalle Meclis Başkanı Erkan Tüze yaptığı konuşmada; “Türkiye 3 tarafı denizlerle çevrili bir ülke olduğu halde denizciliğimiz maalesef gelişmediği gibi en uzun sahil şeridine sahip Çanakkale bugüne kadar yaptığı etkinliklerle Türkiye’ye örnek olmuştur. 1928 yılında İstanbul’da doğan Sadun Boro 1965 yılında kısmet isimli teknesiyle dünya seyahatini tamamladı. 3 yıl süren seyahat ve anıları Hürriyet gazetesinde yayınlandı ve Pupa Yelken isimli kitapta toplandı. Kısmet isimli teknesi İstanbul Hasköy’deki eski haliç tersanesinin olduğu yerde Rahmi Koç müzesinde sergilenmektedir” dedi.

Çanakkale Belediyesi personeli Pınar Karabacak mavi kart otomasyon sistemi hakkında bilgiler verdi. “Çanakkale Belediyesi bünyesindeki Yat Limanı için 1 adet sabit mavi kart otomasyon sistemi ve 1 adet hareketli mavi kart otomasyon sistemi kurulmuştur. Tesislere gelen gemi yat ve teknelerin elektronik ortamda veri girişini ve atık alımını sağlayacak on-line olarak Çevre ve Şehircilik bakanlığına ulaştıracak ve siteme kaydedecek otomasyon sistemdir. Kart okutulduğu anda sistem otomatik olarak alım işlemine geçiş yapmaktadır. Atık alım işlemi tamamlandıktan sonra veriler otomatik olarak kart ve sisteme aktarılacaktır. Tüm bilgiler merkezi veri tabanında saklanarak online raporlara her yerden ulaşılabilmesi sağlanacak aynı zamanda son boşaltım bilgileri mavi kart üzerinde saklanacaktır. Bugün itibariyle sistemimiz aktif hale gelmiştir” dedi.

Etkinlikte “Belediyespor Jimnastik ekibi ve halk oyunları ekipleri gösteri sundu. Çanakkale Kent Konseyi İzciliği Geliştirme ve Yaygınlaştırma Çalışma Grubu Kale İzci Oymağı etkinlikte yer aldı.

Belediye Başkan yardımcısı Ali Sürücü ve Ulaşım Hizmetleri müdürü Hayati Gürses’e katkılarından dolayı plaket takdim edildi.

Program kapsamında dalgıçlar tarafından deniz altı temizliği yapıldı. Denizden çıkarılan atıkların bulunduğu çuval dolusu çöpler sergilendi.

ÜST