“Düzenli dengeli ve sınırlı beslenilmeli”

“Düzenli dengeli ve sınırlı beslenilmeli”
20/11/2018 · Haberler

Esenler Mahalle Meclisi çalışma ofisinde “Diyabet” konulu sağlık semineri düzenlendi.

Mahalle sakinlerinin büyük ilgi gösterdiği seminere Çanakkale İl Sağlık Müdürlüğü Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat Birimi Diyetisyen Selin Sarıbudak Tüysüz konuşmacı olarak katıldı.

Çanakkale İl Sağlık Müdürlüğü Sağlıklı Beslenme ve Hareketli Hayat Birimi Diyetisyen Selin Sarıbudak Tüysüz; “Diyabetin belirtileri, ağız kuruluğu, çok su içme, sık idrara çıkma, sürekli açlık hissi, ani kilo kayıpları yaşanması, gözde problem bulanık görme, yorgunluk -halsizlik gibi belirtilere dikkat edilmelidir. Bu belirtiler hemen görülmeyebilir. Süreç yavaş seyredebilir. 8-10 yıl görülmeyebilir. Belirti gelmesini beklemeyeceğiz. Kan şekerimizi kontrol edeceğiz” dedi.

Sağlıklı beslenmenin önemine dikkat çeken Diyetisyen Selin Sarıbudak Tüysüz; “Düzenli- dengeli ve sınırlı beslenilmeli. Uzun süre aç kalınmamalı. Sağlıklı bir beslenme için gerekli olan tam tahıllar, sebzeler, meyveler ve düşük yağlı süt ürünlerinin içerdiği karbonhidratlar diyabetliler için uygundur. Ayrıca bu besinler vitamin-mineral, diyet posası ve enerji açısından da çok iyi kaynaklardır” dedi.

ÜST