Şehir(li) Atölyesi Çanakkale’de

Şehir(li) Atölyesi Çanakkale’de
09/12/2013 · Haberler

Çanakkale Kent Konseyi tarafından düzenlenen, Şehir(li) Atölyesi buluşmalarının beşincisi Çanakkale’de gerçekleştirildi. Akol Otel de gerçekleşen buluşmaya vatandaşlar büyük ilgi gösterdi.

Moderatörlüğünü Tahsin Bulut’un yaptığı buluşmaya Yazar Emine Çaykara, Doç.Dr.Teyfur Erdoğdu, Yerel Yönetim Uzmanı Hasan Soygüzel konuşmacı olarak katıldı.

Şehir üzerine düşünen, çalışan, kafa yoran bir grup akademisyen, yazar, yerel yönetim ve şehircilik uzmanı Türkiye’nin farklı şehirlerinde özgün tartışma yöntemleriyle şehirli insanları bir araya getirerek şehri ve şehirliyi konuşuyor. Proje kapsamında tarihten estetiğe ekonomiden çevreye sanattan yönetime kadar birçok farklı alanda şehirli insanlarla şehir üzerine konuşmalar gerçekleştiriliyor.

Çanakkale Akol Otel’de gerçekleştirilen buluşmada, şehrin fiziki boyutlarını ve fiziki boyutların ötesindeki yapı, doğa, kültür, sanat, tarih ve kültürel mirası konuşulurken, kentli sayılmakla, gerçek anlamda kentli olmanın farkı, Kent estetiğini, kentin değerlerini, onlarla yaşamaktan zevk almanın yani kentsoylu olmanın anlamı üzerine konuşmalar yapıldı.

Buluşmada ayrıca; “Şehir sadece binaları, alış veriş merkezleri, parkları, bahçeleri, yolları, yani fiziki elemanları olan yerler midir? Postmodern dönemde, bilgi teknolojileri çağında şehir nasıl olacak? Kentlerin yönetimi bugünkü anlayışla mı devam edecek? Radikal demokrasi süreçleri kentleri nasıl etkiliyor?” sorularına da yanıt arandı.

 

ÜST