“Engelli Hakları ve Erişilebilirlik” Konferansı yapıldı

“Engelli Hakları ve Erişilebilirlik” Konferansı yapıldı
07/05/2016 · Haberler

Çanakkale Kent Konseyi Engelliler Meclisi kolaylaştırıcılığında gerçekleştirilen 10-16 Mayıs Engelliler Haftası etkinlikleri Nedime Hanım Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi konferans salonunda düzenlenen “Engelli Hakları ve Erişilebilirlik” Konferansı ile başladı.

Konferansa Belediye Başkan vekili Bilge Şimşek, Türkiye Sakatlar Derneği Genel Başkanı Şükrü Boyraz, Türkiye Sakatlar Derneği Genel Sekreteri Yılmaz Demirel, Engelliler Meclisi Yürütme Kurulu üyeleri, dernek temsilcileri, ilgililer ve öğrenciler katıldı.

Türkiye Sakatlar Derneği Genel Sekreteri Yılmaz Demirel; “10-16 Mayıs engelliler haftasının engellilerin sorunlarının konuşulduğu çözüm önerilerinin tartışıldığı bir hafta olmasını istiyoruz. Önemli olan Türkiye’deki engellilik sorununun ortadan kaldırmaktır. Eğitimsizlik, iş kazaları, terör, akraba evlilikleri, trafik kazaları hatta düğünde sıkılan bir maganda kurşunu dahi engellilik sebeplerinden biridir. Bu anlayışla Türkiye Sakatlar Derneği şubeleri ve genel merkezi ile birlikte sorunların ortadan kalkması için çaba sarf etmektedir. Engelli nüfusu 9 milyona tekabül etmektedir. Yerel yönetimler; şehir mobilyaları ve kent içi ulaşımının engellilere uygun olması konusunda riayet etmeliler. Engellilerin yaşamını idame ettirmesi için eğitim alması ve okulların onlara uygun olması gerekir. Eğitim alırsa iş hayatına atılabilecek. İstihdam büyük önem arz ediyor. Sosyal hayata katılmaları gerekiyor. Sakat insana muhtaç gözüyle bakılıyor. Bizim istediğimiz insan onuruna yakışan hakça bir yaşam. Engelliye acırsanız en büyük kötülüğü yapmış olursunuz sadece fırsat verin” dedi.

 

Türkiye Sakatlar Derneği Genel Başkanı Şükrü Boyraz da konuşmasında engellilerin yaşadığı zorluklara değinerek ; “Hedefimiz; Kırsal ve Kentsel Alanlarda,  halka açık tesislere ve hizmetlere, diğer bireylerle eşit koşullarda, fiziki çevreye, ulaşıma, bilgi ve iletişim teknolojilerine yaşamın tüm alanlarına etkin katılımını sağlamak bağımsız yaşayabilmektir” dedi.

ÜST