Engelliler Haftası Seminerle Devam Ediyor

Engelliler Haftası Seminerle Devam Ediyor
12/05/2014 · Haberler


Çanakkale Kent Konseyi Engelliler Meclisi kolaylaştırıcılığında Rehberlik Araştırma Merkezi (RAM) ile birlikte gerçekleştirilen “Özel Gereksinimli çocuklarda cinsel gelişim, cinsiyet eğitimi ve tacizden korunma” konulu seminer Nedime Hanım Kız Meslek Lisesinde Eskişehir Anadolu Üniversitesi Engelliler Araştırma Enstitüsü Öğretim Üyesi Ayten Düzkantar tarafından verildi.

Engelliler Meclisi kolaylaştırıcılığında gerçekleştirilen seminere Çanakkale merkez ve ilçelerinde görev yapan tüm rehber ve rehabiltasyon öğretmenleri, Sivil Toplum Kuruluşlarının temsilcileri, engelli bireyler ve aileleri katıldı.

Eskişehir Anadolu üniversitesi Engelliler Araştırma Enstitüsü Öğretim Üyesi Ayten Düzkantar yaptığı konuşmada şunları söyledi;  “İnsan birbiriyle etkileşen ve birbirleriyle paralel gelişen bazı gelişim boyutlarıyla bir bütündür. Bedensel, zihinsel, duygusal, sosyal ve cinsel gelişim alanları bu boyutları oluşturur. Hiçbir gelişim alanı diğerinden öncelikli düşünülmemelidir. Unutulmamalıdır ki insan tüm gelişim alanlarında paralel gelişim gösterdiğinde kendini gerçekleştirebilmektedir.  Cinsiyet rolünün kazanımında çocukların geçirdikleri psikoseksüel gelişim evrelerin de etkisi bulunmaktadır.  Çocuğun tüm gelişim alanlarındaki gelişiminin takip edilerek cinsiyetine uygun rollerini kabul etmesine, kendi cinsi ile karşı cinsin özelliklerini anlamasına, kendi cinsiyle ilgili özelliklerle bir bütünlük içinde yaşamasına yardımcı olmak amacıyla verilen bilgilendirme ve bilinçlendirme çalışmalarıdır. Çocuklukta başlaması gereken cinsiyet eğitimi, çocukta cinsellik kavramının gelişimiyle ergenlik döneminde son şeklini alır. İnsandaki cinsellik anlayışı, hayvanlardaki cinsel içgüdüden farklı olarak duygu ve düşüncelerin birlikte ele alındığı bir eğitim süreciyle geliştirilir. İçinde yaşanılan kültür, gelenek, din, hukuk, ekonomi vb. bağlı olarak cinsiyet eğitimi de farklılaşır ve farklı cinsellik anlayışlarının gelişmesine neden olur. Çocuğun kendisinden beklenen uygun cinsiyet rolünü kazanması, içinde yaşadığı toplumun, çevrenin ve ailenin etkisiyle sağlanmaktadır. Tüm gelişim alanlarında gelişimini tamamlayan bireyin, bağımsız bir birey olmasını sağlamak ulaşılmak istenen son noktadır. Bağımsızlık, kendi sınırları içinde özerk ve dokunulmaz olmak demektir. Bireyin bedeni bu dokunulmazlık sınırını oluşturur. Öyleyse, bireye bağımsız olduğunu öğretmenin bir yolu, bireye öncelikle bedeninin dokunulmazlığı olduğunu öğretmektir. Bunun için anne-babaların ve toplumun tutum değiştirmesi gerekmektedir. Her toplumda yaşanan sorunlar farklılaştığı için de sorunların çözümünün her toplum, her aile, her birey için değişmektedir.”


ÜST