Engelliler Haftası

Engelliler Haftası
10/05/2019 · Haberler

Çanakkale Kent Konseyi Engelliler Meclisi tarafından “10 - 16 Mayıs Engelliler Haftası” kapsamında düzenlenen program Cumhuriyet Meydanında gerçekleştirildi.

Programın açılış konuşmasında, Engellilerle Halk Oyunu Çalışma Grubu Kolaylaştırıcısı Reyhan Bolaman: “Engelli bireyler yaşadıkları toplum içinde psikolojik, sosyal ve ekonomik sorunlarla karşılaşmaktadır. Engellilerin yaşadığı en büyük sıkıntı ayrımcılığa uğramasıdır. Örneğin, engellilerin üretime katılamaması dolayısı>yla işsizlik sorunu yaşaması, en temel sorunları ortaya çıkmaktadır. Toplumun engellilere bakış açısı, tutum ve davranışları, yaşadıkları toplumda dışlanmaları, fiziksel çevre de karşılaştıkları sorunlar başı çekmektedir. Engelli bireyleri günlük yaşamlarında gerekli gelişimlerini sağlamak ve bağımsız yaşam becerilerine kazandırılması, engelli eğitiminin temel amacıdır. Bakış açılarının değiştirilmesi adına, toplumun bu konuda eğitilmesi gerekmektedir.

Engellilerin toplumun dışına iterek ve onlardan ayrı bir hayat sürerek anlayamazsınız. Ancak birlikte yaşarsak tüm alanları hepimizin yaşayabileceği hale getirebilirsek birbirimizi anlamış oluruz. Engellilere verebileceğimiz en büyük destek onlara karşı bir tebessüm bir selam bir kucaklaşmadır. Bunun içinde Engellilere acıyarak değil onlara hak ettikleri değeri vererek yardımcı olmalıyız” dedi. Açılış Konuşmasından ardından gerçekleştirilen halk oyunu gösterileri ile program sona erdi.

ÜST