Engellilerin evlerinde afetler için önlemler

Engellilerin evlerinde afetler için önlemler
05/06/2014 · Haberler


Çanakkale Kent Konseyi Engelliler Meclisi, Afet ve Acil Durum Müdürlüğü (AFAD) koordinasyonu ile gerçekleştirilecek çalışmayla engellilerin evleri deprem için yeniden düzenlenecek.

Çanakkale Kent Konseyi Engelliler Meclisi ile Afet ve Acil Durum Müdürlüğü ortaklığında gerçekleştirilecek çalışmayla engelli ailelerine yönelik evlerde deprem esnasında kolaylıkla tahrip olacak eşyaların sabitlenmesi ve montajları ücretsiz olarak yapılacak.

Afete hazırlıklı olmak kapsamında, herkesin kolaylıkla atabileceği küçük adımlar çok önemlidir. Koridorda çiviye asılı olan bir fotoğraf çerçevesini kanca uçlu vida ile tutturursak, herhangi bir sallantıda çerçevenin yere düşüp kırılmasının önüne geçmiş olacağız, bu yapılmazsa neler olabilir? Bir sallantıda düşerek kırılan çerçeveye tehlike anında telaşla kaçarken çıplak ayakla basabiliriz. Ayağı kanayanı alıp hastaneye taşıyacağız. Doktor bulacağız. Doktor bizle uğraşırken belki daha büyük bir vakayla ilgilenememiş olacak vb… Oysa, bütün bunların önüne basit bir değişiklikle geçilebilecektir. Bu türden, evlerimizde tehlike yarabilecek dolap, tv, bilgisayar, vb. gibi düşebilecek, kayacak ve devrilecek eşyalarımızı küçük müdahalelerle sabitleyerek yaralanmaların ve maddi hasarların önüne geçmiş oluruz.

Bu konuda destek almak isteyen engelli yurttaşlarımız başvurularını ve iletişim bilgilerini Çanakkale Kent Konseyi Engelliler Meclisine iletebilirler.

Kent Konseyi adres; Kemalpaşa Mahallesi Mersin Dede Sokak No:21

E-Posta: canakkalekentkonseyi@gmail.com

Telefon:                 213 71 63


ÜST