Esenler Mahalle Meclisi Çalışma Ofisi Açıldı

Esenler Mahalle Meclisi Çalışma Ofisi Açıldı
23/11/2013 · Haberler

Çanakkale Kent Konseyi Esenler Mahalle Meclisinin Esenler Mahallesi Barış Caddesi NO: 68’de bulunan çalışma ofisi kalabalık bir katılımla hizmete açıldı. Açılışa Belediye Başkan Vekili Fatma Sağlam Olcaytu, Kent Konseyi Başkanı Saim Yavuz, Esenler Mahalle Muhtarı Nazife Aydın’ın yanıra Esenler Mahalle Meclisi Yürütme Kurulu da katıldılar.

“Katılımcı Demokrasi İçin Mahalle Sakinlerini Bekliyoruz”

Esenler Muhtarlığı’na bağlı Halk Oyunları ekibinin gösterisiyle başlayan açılış töreninde, Esenler Mahalle Meclis Başkanı İrfan Kütüklü yaptığı konuşmada Barış’ın Kenti Çanakkale’de böylesi önemli bir proje içerisinde olmanın çok anlamlı ve değerli olduğunu bildirdi. Esenler Mahallesinin sürekli gelişmekte olduğunu ifade eden Kütüklü konuşmasında şunları söyledi; “Mahallemiz gelişirken sorunlarda beraberinde geliyor. Kent konseyi mahalle meclisi çalışma evinin açılış mantalitesi de burada yatıyor. Hepimizin bildiği gibi klasik demokrasi anlayışında beş yılda bir sandığa gidilip oy kullanılıyor. Yönetecek olan belediye başkanı ve meclis üyelerini seçiyoruz.  Bizim adımıza bizim gereksinimlerini  onlar gündeme getiriyor. Bu klasiktir ve adı sandık demokrasisidir. Çağdaş demokraside asıl önemli olan yurttaşların katılımının sağlanmasıdır. Mahalle meclisi çalışma ofisinde yurttaşlarımız arasında kesinlikle siyasi düşünce, dil, inanç, din farkı gözetmeksizin sadece Esenler Mahallesinde yaşayanlar olarak sorunlarımıza birlikte çözüm üretmeye çalışacağız. Esenler’de söyleyecek sözüm var diyenler sorunlarımızı birlikte çözmek birlikte iş görmek amacıyla bu ofisi açıyoruz.”

“Meclisler mahalle ihtiyaçlarının çözümünde etkin olacaklar”

Şehirlerin her geçen dönem geliştiğine işaret eden Çanakkale Kent Konseyi Başkanı Saim Yavuz;  “Şehirlerin iki yüzü vardır. Bu yüzlerden biri şehirlerde yaşayanların mutluluğu ise diğeri de şehirlerde yaşayan insanların mahkumiyetidir. Nasıl bir şehir isteriz? Nasıl şehirlerde yaşamak isteriz . Toplum olarak nasıl bir ilişki içinde yaşamak isteriz. Yaşarken doğayı nasıl korumak isteriz. İnsanlar nasıl bir toplumda yaşamayı arzular. Bütün bunların cevabı kentlilerin yaşadıkları kente sahip çıkmaları ile mümkündür” dedi. Kent Konseylerinin kuruluş süreci ile ilgili bilgiler de veren Başkan Yavuz şunları söyledi; “Meclisler, mahalle ile ilgili sorun, ihtiyaç ve çalışmalarda kapılarını mahalleliye açarak en iyi önerileri oluşturarak uygulanması için kent yönetimine ileteceklerdir.”

“Meclislerin alacakları kararlar büyük önem taşıyor”

Çanakkale Belediye Başkan Vekili Fatma Sağlam Olcaytu da konuşmasında “Mahallelerde meclislerin kurulması Çanakkale halkı için çok olumlu bir çalışma. Bizler karar merciiyiz. Bu kararların uygulanacağı mahallelerdeki insanların neler söyleyeceği çok önemli. Onların projelerini bu Kent Konseyi mahalle meclisleri belediyemize iletecek. Bizde mecliste onların istekleri doğrultusunda kararlar vereceğiz. Mahalle meclisinin kurulması bizleri mutlu etti. Çalışmalarında başarılar diliyorum.” dedi.

ÜST