Fevzipaşa Mahallesinde afete hazırlık eğitimi verildi

Fevzipaşa Mahallesinde afete hazırlık eğitimi verildi
05/06/2014 · Haberler

Çanakkale Kent Konseyi Fevzipaşa Mahallesi Sosyal Yaşam Evi’nde “Doğal afetlerde zararların azaltılması ve deprem bilinçlendirmesi” eğitim çalışması gerçekleştirildi.

Çanakkale İl Emniyet Müdürlüğü ve Kızılay’ın ortaklaşa gerçekleştirdiği eğitim çalışmasına Fevzipaşa Mahalle sakinleri büyük ilgi gösterdi.  Kızılay eğitmeni Mesut Demirtaş, Çanakkale Emniyet Müdürlüğü Toplum Destekli Şube Müdürü Kadir Duman’ında katıldığı eğitim seminerinde katılımcılara depreme hazırlık, deprem anı ve sonrasında neler yapılması gerektiği hakkında bilgiler verildi.

Toplum Destekli polis memuru Hakan Uçbağlar deprem öncesi yapılacak çalışmalarla ilgili bilgiler verdi.  Uçbağlar şunları söyledi; “Kişisel deprem çantası hazırlanmalı ve kapı yakınında bulundurmalıyız. Deprem çantasında, Su, Enerji veren yiyecekler, Yedek pilleriyle radyo, Yedek pilleriyle fener, İlk yardım çantası, Kişisel, reçeteli ilaçlar (Örneğin, kalp, damar, tansiyon, şeker ve hormon ilaçları.), Bir kat giysi, Bir miktar para, Çok amaçlı çakı, Düdük, kalem, kağıt, İçinde önemli telefon numaralarının, iletişime geçilecek kişilerin bilgilerinin, önemli evrakların fotokopilerinin bulunduğu su geçirmeyen bir dosya, Çocuklar, yaşlılar, engelliler ve ev hayvanları için özel malzemeler bulunmalıdır.”

Deprem esnasında ‘yaşam üçgeni’ oluşturularak korunmanın önemli olduğunu ifade eden Kızılay eğitmeni Mesut Demirtaş; “Ev eşyaları olası bir deprem düşünülerek monte edilmeli.  Ağır beyaz eşya, mobilya, mutfak ve kitap rafları düşmeyecek şekilde duvara vida yardımı ile sabitlenmelidir. Bu sayede devrilen nesnelerin zarar vermesi en aza indirilmiş olur” dedi.


ÜST