Fevzipaşa Mahallesinde sağlık programları başladı

Fevzipaşa Mahallesinde sağlık programları başladı
07/11/2013 · Haberler

Çanakkale Kent Konseyi Fevzipaşa Mahallesi Sosyal Yaşam Evi’nde Halk Sağlığı Müdürlüğü ile Kent Konseyi’nin birlikte programladığı “Halk Sağlığı” bilgilendirme toplantılarından ilki “Diyabet Hastalığı ve Beslenme” oldu.

Çanakkale Kent Konseyi Fevzipaşa Mahalle Meclisi tarafından Fevzipaşa Mahallesi Sosyal Yaşam Evinde düzenlenen toplantıda mahalle sakinlerine Devlet Hastanesi Diyabet eğitimi polikliniği hemşireleri Yasemin Açıkgöz, Serap Yasa ve Diyetisyen Armağan Çelebi tarafından diyabet hastalığı ve beslenme ile ilgili bilgiler verildi. Yapılan konuşmaların ardından katılımcıların şeker ölçümleri yapıldı.

Devlet Hastanesi Diyabet eğitimi polikliniği hemşireleri Yasemin Açıkgöz, Serap Yasa tarafından yapılan sunumda “Diyabet, dünyada en sık görülen uzun süreli bir hastalıktır. Her 10 saniyede bir kişi diyabet tanısı almakta, her 10 saniyede 1 kişi diyabet sebebi ile hayatını kaybetmektedir.  Diyabet ayrıca maliyeti çok yüksek bir hastalıktır. Diyabet hastalığı; vücudumuzda bulunan Pankreastaki  insülin hormonunun salgılanmaması ya da salgısındaki bozukluk sonucu ortaya çıkan yüksek kan şekeri  ile kendini gösteren uzun süreli kalıcı bir hastalıktır. Diyabetin belirtileri ‘Aşırı su içme, Aşırı idrara çıkma, Gece normalden fazla idrara çıkma, Sık acıkma, Aşırı yemek yeme, Yorgunluk, halsizlik,  Beklenmedik Kilo kaybı, Cilt enfeksiyonları, Bulanık görme İyileşmeyen yaralar’ olduğu belirtildi.

Fevzipaşa Mahallesi Sosyal Yaşam Evi Sorumlusu Fevzipaşa Mahallesi Yürütme Kurulu Üyesi Aslı Kırıkkulak, sağlıklı yaşam için eğitim toplantılarının devam edeceğini ifade ederek; “ Gelecek haftalarda Astım ve Kronik Obstruktif Akciğer Hastalığı (KOAH), Bulaşıcı hastalıklar, Korunma, Hijyen, Üreme Sağlığı, Ruh Sağlığının Korunması,  başta olmak üzere sağlık alanındaki çeşitli konularda eğitimler yapılacak” dedi.

 

ÜST