Games for Peace

Games for Peace
16/06/2016 · Haberler

Avrupa Birliği Erasmus + programı kapsamında düzenlenen “Games for Peace” projesi Çanakkale’de  8 ülke 40 katılımcı ile Çanakkale Koza Gençlik Derneği, Çanakkale Kent Konseyi, Çanakkale Belediyesi  desteği ile başladı.

Türk Ulusal Ajansı tarafından AB Erasmus + Programı kapsamında 2015-1-TR01-KA105-015386 referans numarasıyla kabul edilen “Games for Peace” gençlik değişimi projesi Bulgaristan, Letonya, Macaristan, Makedonya, İspanya, İtalya, Romanya, Türkiye’den katılımcılarla başladı.

Gençlik değişimi projeleri, en az iki ülkenin gençlik gruplarının bir araya gelmesiyle oluşan, gençlerin çeşitli konu ve görüşleri tartışabileceği, aynı zamanda farklı kültürler ve toplumlar hakkında bilgi edinebileceği programdır. Gençlik Değişimleri, 13-25 yaş arasındaki gençlik grupları için hazırlanan projeler olup; gençlerin farklı kültürleri tanımasına, benzerliklerine ve farklılıklarına olan saygılarının gelişmesine yönelik genel amacıyla yapılmaktadır.

Bu projede gençlerin farklı kültür ve değerlere olan hoşgörülerinin geliştirilmesi, farklılıklarının bir tehdit değil; zenginlik olarak görülmesinin sağlanması; görev ve sorumluluklarının farkında olarak topluma üretken bireyler olarak katılımları, mutlu bir gelecek için şart olduğu inanışındayız. Gençlerin sporu hayatlarının bir parçası haline getirmeleri, sağlıklı yaşam tarzları oluşturarak; bağımlılık yapan maddeler konusunda bilinçlendirilmeleri, sağlıklı nesillerin sağlanmasını destekleyecektir. Bu inanç ve farkındalık ile hazırladığımız projemiz “Games for Peace”, çeşitli spor dallarını araç olarak kullanarak gençlerin kültürel ve tarihsel değerleri konularında birbirlerine olan farkındalıklarını arttırılmasını ve hayat boyu sporu yaygınlaştırılmasını ve arkadaşlıklarının geliştirilmesini hedeflemektedir. Tarihin başlangıcından beri savaşlara ve acılara sahne olmuş Çanakkale’nin gençleri olarak; 8 farklı ülkeden gelecek konuklarımıza Türk misafirperverliğini göstermek, şehrimizi, ülkemizi ve kültürümüzü tanıtarak; ülkemizin tanıtıma ve kalkınmasına destek olmak amacındayız.

Projemizde gerçekleştirilecek çalışmalarda kendimize koyduğumuz hedefler;

  • Farklı ülkelerden gelen gençlerin birbirlerine ve kültürel değerlerine olan bilgi ve farkındalıklarını arttırmak, hoşgörü ve saygılarını geliştirmek,
  • Türk kültürü, Çanakkale Tarihi, Türkiye tanıtımı, Ramazan ve Müslümanlık kültürü gibi konularda bilgilendirme ve değerlerimizin tanıtımını gerçekleştirerek önyargılarını aşmalarına yardımcı olmak,
  • Çeşitli spor dallarını araç olarak kullanarak hayat boyu sporun yaygınlaştırmak, fair play, rakibe saygı gibi konularda gençlerin bilinçlenmesini sağlamak
  • Yerelimizdeki gençlerin Avrupa Birliği eğitim, staj, hareketlilik ve proje konularında bilgi ve farkındalıklarını arttırmaktır.

 

ÜST