Geçmişte ve Gelecekte Çanakkale Depremleri

Geçmişte ve Gelecekte Çanakkale Depremleri
05/01/2019 · Haberler

Çanakkale Kent Konseyi Kültür ve Sanat Meclisi tarafından Çanakkale Belediye Çalışanları Eğitim Sosyal Tesisleri Ercan Adsız toplantı salonunda ‘Geçmişte ve Gelecekte Çanakkale Depremleri’ konulu panel düzenledi. Panele konuşmacı olarak katılan Profesör Doktor Doğan Perinçek sunumuyla katılımcılara bilgiler verdi.

Profesör Doktor Doğan Perinçek sunumunda Çanakkale ve deprem konusunda bilgi paylaşımında bulundu. Deprem anında yapılması ve yapılmaması gerekenler hakkında bilgiler verdi.

Perinçek, “Çanakkale Saroz körfezi’nde bir fayımız var. Kuzey Anadolu fayı en çok deprem veren faylardan bir tanesi. Ayrıca güneyimizde Erdek-Biga-Çan-Ezine yönünde uzanan bir fayımız var. Bir de Edremit Körfezi’nden gönen yönüne uzanan bir fayımız var. Yenice depremi o fay üzerinden gerçekleşti. Böyle bir durumda bizim Çanakkaleli olarak daha hassas olmamız gerekiyor” dedi.

Perinçek, “Hiç deprem olmayan yerler beni rahatsız ediyor. Mesela Biga-Çan-Ezine hattı bir de Şarköy-Bolayır hattı buralarda hiç deprem olmuyor. Bu ne demek, enerji birikiyor ama boşalmıyor ve bu uzun süre birikince boşaldığı zaman büyük depremler oluyor. İki senedir söylüyorum, Biga-Çan-Bayramiç-Ezine hattı şu anda bana göre Türkiye’de en kritik hatlardan bir tanesi. 1875 Güzelyalı depremi var. 1875'te Güzelyalı’da bir deprem oldu ve büyüklüğü 6.7  boğazdaki bazı eski fayların zaman zaman aktif hale geldiğini düşünüyoruz. Güzelyalı’daki deprem bana şunu çağrıştırıyor. Bundan 4-5 sene önce Limni Adasında bir deprem olmuş bizi de etkilemişti. O deprem sırasında ben bu yorumu yaptım, ‘Acaba boğazın içinde faylar tekrar harekete mi geçecek diye’. 20 gün önce Eceabat’ın güneyinde tam boğazın içinde 2,7’lik bir deprem oldu. Bu da boğazın içindeki fayların aktif alabileceğini gösteriyor” dedi.

Sunumun ardından Perinçek, katılımcıların sorularını yanıtladı. Kültür ve Sanat Meclisi eş başkanı Asude Bayram Perinçek’ çiçek takdim etti.

ÜST