Genel Kurul’da Katılımcılık vurgusu yapıldı

Genel Kurul’da Katılımcılık vurgusu yapıldı
10/10/2016 · Haberler

Çanakkale Kent Konseyi Esenler Mahalle Meclisi genel kurulu mahalle meclisi çalışma ofisinde gerçekleştirildi.

Genel Kurulun açılış konuşmasını yapan Esenler Mahalle Meclisi Başkanı İrfan Kütüklü; “Mahalle meclisimiz mahallemize ve kentimize sahip çıkmak üzere ortaklığı, katılımcılığı temel alan bir yapıdır. Mahallemiz ve kentimizle ilgili yapacağımız bütün çalışmalarda ortak aklı esas alıyoruz. Bu çalışmalarda birbirimizin düşünceleri hayata bakış açıları temel göstergemiz değil. İş temelinde bir araya geliyor ve birbirimizi ötekileştirmeden, diğeri demeden tüm çalışmalarımızı yürütüyoruz. Ortaklaştırma ve katılım birbirimize olan saygımızı pekiştiriyor. Toplum olarak mahallede yaşayan yurttaşlar olarak mahallemizin ortak sorunlarına odaklanıp bu sorunların çözümü konusunda fikir yürütüp birlikte iş yapmanın mutluluğunu yaşıyoruz. Birlikte iş yaparken biz aynı zamanda yerel demokrasinin kentimizdeki uygulamalarına katılıyoruz. Yerel yönetimlerin ben yaptım oldu mantığı yerine mahallemizle ilgili yapılacak olan her türlü iş ve işlemlerde bilinçli birer yurttaş olarak düşüncelerimizi söylemek ve bunların hayata geçirilişini takip etmek bizim temel görevlerimizdendir. Hem yerel demokrasinin gelişmesi hem toplumsal yeni oluşumun tuğlalarının örülmesinde bizimde katkımız olduğu bir gerçektir” dedi.

Genel Kurul’da yürütme kurulu üyesi Fatma Çalışkan faaliyet raporunu katılımcılara aktardı. Çalışkan; “Mayıs ayı içerisinde Özgürlük Parkında Bahara Merhaba Şenliği düzenledik, Atikhisar Havzasında Erozyonu Önleme Meşe Palamudu Yetiştirme ve Dikim Projesine katkı sunanlara yönelik ödül törenini gerçekleştirdik. Mahalle meclisi çalışma ofisinde kursiyerler tarafından hazırlanan Ahşap Boyama sergisinin açılışını yaptık” dedi

Genel Kurul’da çalışma grupları kolaylaştırıcıları da raporları ile katkı sundu.

Doğa Eğitim Çalışma Grubu Kolaylaştırıcısı Ayşe Köse;  “Proje kapsamında okullarda yetiştirilen fidanlar Çanakkale Belediyesi park ve bahçeler müdürlüğünde bekliyor. Uzmanların önerileri dikkate alınarak aralık ayı içinde fidanların dikimleri gerçekleştirilecek. Her okuldan bir öğretmen beş öğrencinin katılımı ile dikimleri yapılacak” dedi.

Kadın Çalışma Gurubu Kolaylaştırıcısı Keziban Buldu; “Kadın dediğimiz zaman hayatın kendisi aslında. 2016-2017 kadın çalışma grubu olarak arkadaşlarımızla birlikte çalışmalar gerçekleştirdik. Geçtiğimiz yıl gerçekleştirmek istediğimiz okuma grubunun amacı düşlerimizin hayattaki varlığını tartışmaktı. Aslında insanlığın ortak noktası olan sevgi, güven ve dayanışma ile davranışlarımızı nasıl yaşama geçirebiliriz tartıştık ve konuştuk. Hayatımızın bir parçası olan şair ve yazarlardan şiir, hikaye, gazetelerden makaleler okuduk. Birlikte filmler seyrettik. Bunlar azımsanacak şeyler değil. Birden köklü değişiklik yerine ince ince yaşantımıza işlendiğinde şiddetinde önüne geçme adımlarıdır. Birlikte verilen tüm çabaların insana güven kazandırdığını bildiğimizden birlikte bir şeyler başarmanın gücünü mahallemizde diri tutmak istiyoruz. Yaşam sadece bizim için değil tüm alanda insanlar için zorluklarla doludur. Bunlarla baş etmek bize düşüyor. İnsanca çözüm yolları bulup bunları mahallemizle tartışmak konuşmak istiyoruz” dedi.

Genel kurul katılımcıların görüş ve önerilerini belirtmesiyle sona erdi.

ÜST