Genel Kurul’da Merkez Ortaokulu konuşuldu

Genel Kurul’da Merkez Ortaokulu konuşuldu
22/08/2014 · Haberler


Kent Konseyi Olağan üstü Genel Kurul toplantısı Cevatpaşa Mahalle Meclisi tarafından gündeme getirilen “Merkez Ortaokulumu Geri İstiyorum” kampanyası kapsamında okulun durumunu ve geleceğini görüşmek için toplandı.

Belediye Nikah salonunda gerçekleştirilen genel kurul toplantısına temsilcilerin yanısıra Belediye Başkan Vekili Rebiye Ünüvar,  İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Recai Keleş, Mahalle Meclisi gönüllüleri, mahalle sakinleri, öğrenci velileri ve ilgililer katıldı.

Cevatpaşa Mahalle Meclis Başkanı Şevket Ağan yaptığı konuşmada  “Merkez Ortaokulu 1968 yılında kuruldu. Birçok Çanakkaleli oradan mezun oldu. Çanakkale’nin kültürel mirasında önemli bir yeri olan okullarımızdan. Deprem yönetmeliği sırasında okul dayanıksız olması nedeniyle yıkıldı yerine iki bina yapıldı. İlk bölüm ilkokul olarak açıldı. Ortaokul olacağı söylenen bina, mahallemizin ortaokula ihtiyacı varken bilim sanat merkezi ve milli eğitim müdürlüğü olarak faaliyete geçti.  Cevatpaşalılar çocuklarını başka mahallelerdeki okullar göndermek  zorunda kalıyor. Üstelik servis ve ulaşım masrafları ve zaman kaybı da ailelere ayrı bir yük getiriyor.  Biz bu sorunun çözümlenerek mahallemizde daha önce de var olan ortaokulumuzu; merkez ortaokulumuzu istiyoruz.  Merkez ortaokulu yeri konumu uygunluğu kapasite olarak belki de yetmeyecektir. Biz ismini ve okulumuzu istiyoruz” dedi.

Çalışma gurubu kolaylaştırıcısı Asude Bayram da “Merkez ortaokulu bu şehrin kültürel varlığıdır. Çanakkale’nin ilk ortaokuludur. Birçok önemli isim buradan mezun oldu.  Baktığımızda birçok okulun ismi değişti. Toplumsal hafızamız alt üst edilmeye çalışılıyor. Neden bu tür kararalar veriliyor. İsimler yerinde dursun gelecek kuşaklara aktarılsın. Bu değişiklikler yapılırken, kararlar verilirken neden katılımcılığa önem verilmiyor, neden sorulmuyor.” dedi.

Eğitim eğitimcilere bırakılmayacak kadar önemlidir sözünü hatırlatarak konuşmasına başlayan ,  İl Milli Eğitim Müdür Yardımcısı Recai Keleş; “Hepimizin birbirimizden öğreneceği şeyler var. Eğitimin hiçbir zaman sıkıntı ve sorunu bitmez. Her geçen süreçte sorunlar değişiyor. Bunları el ele vererek aşacağız.  Merkez ortaokuluna baktığımızda herkesin arzu isteği doğrudur. Okul çevresinde kaç hane var. Kaç çocuk yaşıyor. Bunların hepsinin konuşmalıyız. Sizin istekleriniz bizim için önemlidir. Bu benim tek başıma vereceğim karar değil. Bu kurum kararıdır. Bu düşünce ve isteklerinizi kurumuma ileteceğim. Eğer uygun görülürse heyetle beraber bu konuyu tekrar konuşabiliriz. Siz de istek ve arzularınızı anlatabilirsiniz. Başka bir toplantıda daha detaylı konuşabiliriz.” dedi.

Bu bilgilendirmelerden sonra Genel Kurulda katılımcılar, konu ile ilgili sorularını ve görüşlerini paylaştılar.  Genel Kurul; “Merkez Ortaokulu yerindeki binanın İmam Hatip Ortaokulu olarak hizmet verip vermeyeceği konusunda bugüne kadar ilgililer herhangi bir açıklama yapmamış, Mahalle Meclisinin görüşme taleplerine de yanıt vermemişlerdir.  Vali’nin ya da Milli Eğitim Müdürü’nün çıkıp, bir açıklama yapmasını;   Cevatpaşanın genel tarzda bir ortaokula ihtiyacının olduğunu ve bunun verilerden de açıkça görüldüğünü; bunun içinde Cevatpaşa Mahalle Meclisi ve Çalışma Grubunun ilgili ve yetkililerle konuyu b ir an önce görüşülerek bir sonuca bağlanmasını” kararlaştırarak Genel Kurul sona erdi.


ÜST