Gökhan; “Dinimizi En Doğru Şekilde Türkiye’de Yaşıyoruz”

Gökhan; “Dinimizi En Doğru Şekilde Türkiye’de Yaşıyoruz”
13/07/2015 · Haberler

Çanakkale Kent Konseyi Mahalle Meclisleri ve Mahalle Muhtarlıkları tarafından Çanakkale Belediyesi’nin katkıları ile gerçekleştirilen sokak iftarları tamamlandı.

Kemalpaşa Mahallesi Değirmenlik Sokak,  Namık Kemal Mahallesi ve Esenler Mahallesi Cumartesi Pazar yerinde gerçekleştirilen iftarlara mahalle sakinleri büyük ilgi gösterdi.

Esenler Mahallesi Cumartesi Pazarında gerçekleştirilen iftarda konuşma yapan Mahalle Meclis Başkanı İrfan Kütüklü; “İftarda sadece yemeklerimizi yemedik, dostluk, kardeşlik, sevgiyi birlikte paylaştık. Toplumlar değer yargıları ile yaşar. Değer yargılarını unutan toplumlar başka toplumların esiri olmak durumundadır. İftar sofraları bizim değerlerimizden biridir. Çok güzel mahalle kültürlerimiz var. Biz bunları yaşatmak istiyoruz. Mahalle meclisleri bu amaçla bu duygularla kuruldu. Mahallemizde cadde ve sokaklarda dolaşırken içten bir merhaba demek ne güzel bir şeydir. Bu kültürü yaşatmak bizim boynumuzun borcu” dedi.

Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan; “Ramazanlarda bir gece de olsa mahalle sakinlerimizle buluşuyoruz. Mahalle sakinleri birbirleri ile buluşuyorlar. Sokaktaki komşular diğer sokaktaki insanlar birlikte mahallede yaşamanın sevinciyle sofralarda hep birlikte oruçlarını açarak ibadetlerini yapmanın mutluluğunu yaşıyorlar. Bu vesileyle Ramazanımızın bir kez daha mübarek olmasını diliyorum. Ramazan bayramına da İnşallah sağlık sıhhat içerisinde sevdiklerimizle hep birlikte ulaşmak nasip olsun. Bu kentte barış içerisinde kardeşçe mutluluk içinde yaşıyoruz. Hepimiz huzur içerisinde yaşamak için gayret sarf ediyoruz. Mahallelerde buluşmak böyle gecelerde bir araya gelmek ve bunun huzurunu hissetmek bu duyguları paylaşmak son derece önemli. Maalesef İslam dünyasında bildiğiniz, gördüğünüz gibi dinimize hiç uymayan ne Kuran-ı Kerim’de ne peygamberimizin sünnetinde var olmayan davranışlar içerisinde Müslümanların olduğunu görüyoruz. Maalesef komşularımızda İslam dünyasında Müslümanın Müslümanı katlettiği günleri yaşıyoruz. Oralarda Müslümanlık oymuş gibi söylemler var. İslam adına bir şeyler yaptıklarını zannediyorlar. Ama İslam’da asla insanın insanı öldürmesi, başını kesmesi, katletmesi, sürgüne göndermesi, eziyet etmesi diye bir kavram yoktur. Dinimiz barış dinidir. Bizde bunu bu kentte yaşıyoruz. İslam adına bu hoyratlığı katliamı yapanları lanetlememiz lazım. Gençlere sanki gerçek İslam orada var, Arap dünyası çok Müslümanmış gibi algılatılmaya çalışılıyor. Halbuki tam tersi İslam’ı en iyi yaşayan ülke Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarıdır. Biz Mustafa Kemal Atatürk’ün kurduğu Cumhuriyet’ten dolayı böyle yaşıyoruz. Dinimizi, imanımızı en doğru şekilde Türkiye’de yaşıyoruz.  Karşıda yüz binlerce şehidimiz bizim bu ülkede kardeşçe, barış içinde yaşamamız için canlarını verdiler. Biz de onun gereğini yapmaya çalışıyoruz. Gerçek İslam'ı bu ülkede Kuranı- Kerim’e, peygamberimize ve onun sünnetine inanarak yaşıyoruz, doğrusu da budur” dedi.

ÜST