Gökhan: “Engelliler sokağa çıkacak, birlikte yaşayacağız”

Gökhan: “Engelliler sokağa çıkacak, birlikte yaşayacağız”
08/02/2018 · Haberler

Çanakkale Kent Konseyi Engelliler Meclisi ve Mahalle Meclisleri tarafından sürdürülen çalışmalarla mahallelerde tespit edilen ihtiyaç sahibi engellilere manuel ve tekerlekli sandalyeleri Çanakkale Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğünün katkılarıyla ihtiyaç sahiplerine Belediye Başkanı Ülgür Gökhan tarafından teslim edildi.

Belediye Başkanı Ülgür Gökhan Çanakkale Kent Konseyi ofisinde düzenlenen törende yaptığı konuşmada;  “Çanakkale Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürlüğünün devlet malzeme ofisinden temin ettiği akülü ya da manuel tekerlekli sandalyelerin ilgililere dağıtımı için burada bulunuyoruz.  Engelliler meclisi ve mahalle meclislerinden aldığımız taleplerle bunları oluşturduk. Şu anda 11 manuel, 2 akülü tekerlekli sandalye verilecek. Akülü sandalye alma şartlarını sağlayanlara akülü veriyoruz. 11 manuel dışında 6 adet ilave tekerlekli sandalye var. İhtiyaç oldukça hem kent konseyi hem de mahalle meclislerine gelip talep eden hemşerilerimize vereceğiz. Akülü araç alabilme hakkına sahip olabilen hemşerilerimize akülü araç alacağız. Bir kereye mahsus değil ihtiyaç doğdukça bunu devam ettireceğiz. Bunun dışında elimizde 20 adet koltuk değneği, 10 adet ayaklı baston, 8 adet portatif seyyar kullanılan engelli bar tuvaleti, 10 adet 4 ayaklı baston ve 20 adet baston var. Bunlar ilgili ihtiyaç sahiplerine verilecek. Çanakkale Kent Konseyi bu kentte hep beraber katılımcı bir şekilde sorunları çözebilmek için önemlidir.  Ben kendilerine teşekkür ediyorum. Herkes bir gün engelli olabilir.  Hiç kimse bu engelli ama ben olmam diye düşünmesin. Tam tersine empati yapmalı ben de bir gün engelli olabilirim diye düşünerek engellilere destek ve yardımcı olunmalı. Her türlü engelliyle birlikte yaşamanın yolunu bulmalıyız. Biz de spastik çocuklar için okul yaptık, alt yapılarını yapıyor, ulaşımını sağlıyoruz. Olabildiğince destek oluyoruz. Ben bunu bir kere aldım kırılır, bozulur diye düşünmeyin her zaman bu imkan var. Araç gereçlerde gelişti. İnşallah bunlarla kentin her yanında dolaşır bizle beraber olursunuz. Engelliler evde değil sokakta olacaktır. Herkes sokağa çıkacak. Birlikte yaşayacağız” dedi.

Çanakkale Kent Konseyi Başkanı Engin Kandemir de yaptığı konuşmada; “Şehrimizde herkes engelli adayıdır. Yaşlı insan da engelli adayıdır. Sayın başkanımızdan her konuda destek görüyoruz. Engelliler, engelli aile bireylerini bir yere bırakamıyor. Engelliler için geçici günübirlik yerler kurabilsek faydası olacaktır. Ailelerin bazen işleri çıkabilir, sosyal hayatları daha farklı olabilir. Bu konularda ilerleme kaydedeceğimize eminim. Sizlerle bir arada olmaktan mutluluk duyuyorum. Hepiniz çok değerlisiniz” dedi.

Konuşmaların ardından  11 manuel, 2 akülü tekerlekli sandalye ihtiyaç sahiplerine teslim edildi.

ÜST