“Görgüsüzlük Abidesi” kaldırılsın

“Görgüsüzlük Abidesi” kaldırılsın
04/04/2016 · Haberler

Kent Konseyi Çevre Meclisi Yürütme Kurulu Başkanı Avukat Ali Aydın Çalıdağ, kordonda deniz içine yerleştirilen ve üzerinde İÇDAŞ-ÇTSO ifadelerinin yer aldığı su perdesinin, ÇTSO tarafından kaldırılmasını isteyen Çanakkale Belediyesinin bildirimiyle ilgili olarak,  “Dünyanın sayılı doğal güzelliklerinden biri olan Çanakkale Boğazı ve onun bir parçası olan kordon bölgesinin doğayı tahrip ederek, deniz fauna ve florasını bozacak böyle bir yapıya ihtiyacı yoktur. Kordonda yürürken denizi görmek, Kilitbahir’de üzerinde şanlı bayrağımızın dalgalandığı ‘Dur Yolcu’ yazısını okumaktan daha güzel ne olabilir” dedi.

Çalıdağ, “Başkanı ve mevcut kadroları ile Çanakkale halkının düşüncelerine önem veren Belediyemizin, Çanakkale’de yaşayan ya da ziyaret edenlerin görüşleri de alınarak hazırlanan ve bilimsel verilere dayanan Kent Konseyi Genel Kurulunda oy birliği ile kabul edilen Marina Çalışma Grubu raporunu da dikkate alarak başlattığı bu girişimi Çevre meclisi olarak biz de destekliyoruz.

Bu konu Marina Çalışma Grubu raporundan önce 5 Haziran 2015 tarihinde Çağlar Kaynak basket sahasında yapılan geniş katılımlı Kent Konseyi Genel Kurulunda da dile getirilmiş ve “Kordonda boğazın kıyısına konulan, ışık gösterisi yapan yapının ‘görgüsüzlük abidesi’ olduğu, Boğazın kendi başına bir güzelliği var ve o bize yeter. Buradan bu yapı kaldırılmalıdır” denilmiş ve bu öneri oy birliği ile kabul edilmişti.

Bu karara ÇTSO’nun da saygı duyacağının umuyoruz. Çünkü kısa bir süre önce yaptığı açıklamayla, çevreye duyarlılığını açıklayan bu kuruluşun, sivil toplumun talebiyle önüne gelen bu karara şüphesiz uyması gerektiğine inanıyoruz. Aksinin kabulü çevreye duyarlı yaklaşımlarını yadsımaları anlamına gelecek ve ‘çevreye duyarlıyız’ açıklamalarını yaptıkları dönemde kendilerine,  çevreye duyarlı kesimlerce yöneltilen bazı ifadelerin doğru olduğunu gösterecektir” dedi.

ÜST