Her Mahalle İçin Amatör Telsizciler

Her Mahalle İçin Amatör Telsizciler
08/04/2015 · Haberler

Çanakkale Kent Konseyi Mahalle Meclisleri afet durumunda büyük önem taşıyan telsiz haberleşmesi konusunda eğitim almak isteyen gönüllüleri bekliyor.
Çanakkale Kent Konseyi Yürütme Kurulu toplantısına katılan Türkiye Radyo Amatörleri Cemiyeti (TRAC) Çanakkale Şube Başkanı Alper Doğmaz; “Kriz merkezini kurup, Kent Konseyi ve Mahalle meclislerinin destekleriyle mahallelerde gönüllü sayımızı arttırırsak büyük başarı sağlamış olacağız” dedi.
Çanakkale Kent Konseyinin, kentin her süreciyle ilgilenip projeler ürettiğini ifade eden Doğmaz; “Her mahalleden birilerinin amatör telsizci olması gerekir. Bu konuda gönüllülere ihtiyacımız var. İletişim halinde olursak birçok problemi çözmüş oluruz. Çanakkale Belediyesi ile birlikte kriz merkezi yapmayı planlıyoruz. Kendi elektriğini kendi üreten, mobese kameralarının elektrik ihtiyacını da karşılayan Kriz merkezi ile şehrin farklı noktalarında gözümüz olsun istedik. Bizim kullandığımız haberleşme sistemimizin hepsi akülü ya da pilli sistemdir. Bu sistemle çok fazla konuşmazsanız ama afet anında ilk 72 saatte derdinizi anlatabilirsiniz. Bizim gönüllülerimizin sayısını arttırmak için Kent Konseyi ve mahalle meclisleri ile ortak çalışmalar yapmak istiyoruz. Kriz merkezi ile bölgenin önemli bir ihtiyacını karşılamış olacağız. Bunun yanında gönüllü sayımızı arttırıp çantasında telsiz bulunan insanlara da ihtiyacımız var. Çünkü acil durumda kriz durumunda derdimizi kime anlatacağız. Normal şartlarda da amatör telsizcilik devam ediyor. Kısa dalga üzerinden dünyanın her yeriyle görüşüyoruz. Kent Konseyi ve Mahalle Meclislerinin desteğini bekliyoruz” dedi.

ÜST